Złotoryja: szpital ma problem z bezdomnymi, zatrudni ochronę

Autor: e-legnickie.pl/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 10:56

Szpital Powiatowy w Złotoryi (Dolnośląskie) chce jak najszybciej rozwiązać problem koczujących na izbie przyjęć bezdomnych. Takie zadanie przed nowym prezesem szpitala postawił starosta złotoryjski Wiesław Świerczyński. W połowie stycznia br. w lecznicy mają pojawić się ochroniarze.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Władze powiatu i nowy zarząd szpitala są zdania, że bezdomni to nie tylko zagrożenie epidemiologiczne, ale i ogromny problem wizerunkowy dla placówki. Wiktor Król, szef spółki powiatowej zarządzającej szpitalem, już na przedświątecznej sesji rady powiatu podkreślał, że w lecznicy nie ma miejsca dla bezdomnych. "Podjęliśmy działania zmierzające do powołania ochrony w szpitalu. Wybraliśmy najtańszą ofertę i na dniach podpiszemy umowę" - mówił.

Ochroniarze - jak informuje serwis e-legnickie.pl - mają pojawić się w szpitalu od 15 stycznia br.

Jacek Grabowski, rzecznik prasowy starostwa, wyjaśnia, że w regulaminie szpitala jest zapis, kto może przebywać na izbie przyjęć. "Są to pacjenci. Jeśli ktoś nie korzysta z pomocy ambulatoryjnej, może zostać wyproszony ze szpitala. To będzie rola ochroniarzy" - precyzuje.

Burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski przypomina, że miasto ma podpisaną umowę ze schroniskiem dla bezdomnych, ale "oferta szpitala" jest bardziej atrakcyjna. Zapewne chodzi o to, że na poczekalni w izbie przyjęć nie trzeba być trzeźwym, co jest z kolei podstawowym warunkiem przy przyjęciu do schroniska.

W całym roku 2019 na ok. 20 bezdomnych przebywających na terenie Złotoryi tylko jeden dał się namówić na pobyt w schronisku. Wytrzymał 5 dni.

Więcej: e-legnickie.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum