Zła wiadomość dla ratowników medycznych

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 września 2009 11:11

Podyżek płac dla tej grupy zawodowej raczej nie będzie. W przyszłym roku ratownictwo medyczne będzie finansowane na tym samym poziomie co w tym roku.

Zła wiadomość dla ratowników medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z projektu ustawy budżetowej na 2010 rok wynika, że na tzw. przedszpitalną opiekę medyczną państwo ma przeznaczyć 1,73 mld zł. Tego typu świadczenia budżet finansuje od 2006 roku, czyli od uchwalenia ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - podaje Gazeta Prawna.

– Nie będzie więcej pieniędzy na ratownictwo pewnie ze względu na zmniejszające się przychody budżetowe. Dlatego są one zarezerwowane na niezmienionym poziomie – mówi prof. Juliusz Jakubaszko, konsultant krajowy ds. ratownictwa medycznego.

Jego zdaniem utrzymanie dotychczasowych wydatków na przyszpitalną opiekę medyczną nie powinno jednak stanowić problemów finansowych dla stacji ratunkowych. Ratownicy nie podzielają tego poglądu.

– Ze środków z budżetu opłacane są nie tylko koszty funkcjonowania karetek ratunkowych, ale także wynagrodzenia ich pracowników. Nie ma więc większych szans na jakiekolwiek podwyżki – uważa Rafał Gryczanek, członek Stowarzyszenia Ratowników Medycznych.

W gorszej sytuacji niż stacje pogotowia ratunkowego mogą być w 2010 roku szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Za usługi wykonywane w tych oddziałach płaci NFZ. W tym roku przeznaczył na ten cel zaledwie 470 mln zł. Nie wiadomo jeszcze ile zapłaci w przyszłym roku.

– Ich sytuację pogarsza fakt, że nie ma zgody resortu zdrowia na wprowadzenie podwójnego finansowania SOR – dodaje prof. Jakubaszko.

Eksperci proponują, aby świadczenia wykonywane na tych oddziałach finansował NFZ, a za pozostawanie w tzw. gotowość do ich udzielania płacił budżet państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze