PWX/Rynek Zdrowia | 01-02-2015 19:12

Zielona Góra: związkowcy w liście otwartym bronią odwołanego dyrektora

Jak twierdzą, decyzja o odwołaniu dyrektora Szpitala Wojewódzkiego SP ZOZ w Zielonej Górze Waldemara Taborskiego jest dla nich niezrozumiała. Domagają się natychmiastowego przywrócenia dyrektora na stanowisko.

Związkowcy tłumaczą, że do tej pory odwołany dyrektor cieszył się uznaniem i pełnym poparciem całego zarządu województwa.

„Zarząd uhonorował w ubiegłym roku Naszego dyrektora nagrodą za sprawne zarządzanie placówką. W konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski na najlepszy projekt unijny otrzymał też z rąk minister Bieńkowskiej statuetkę i tytuł dla Szpitala, jako Eurolidera w kategorii Zdrowie” - czytamy w liście związkowców.

Wskazują, że od wielu lat to właśnie zielonogórska placówka wygrywa ranking "Bezpieczny szpital" gazety Rzeczpospolita na najlepszy szpital w woj. lubuskim. Ostatnia kontrola z Urzędu Marszałkowskiego, dotycząca finansów, zamówień publicznych, gospodarki kasowej, itp. nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Związkowcy zaznaczyli też, że od wielu lat szpital ma dodatni wynik finansowy.

Dodają, że "pomimo ciągle trudnej sytuacji w ochronie zdrowia, a także licznych niepokojów społecznych (akcje strajkowe), Szpital Wojewódzki kierowany przez Dyrektora zawsze pracował nieprzerwanie, a problemy były rozwiązywane na drodze negocjacji na terenie zakładu pracy". Do zwolnienia dyrektora doszło "w trudnym okresie wdrażania programu rozwoju, poprzez np. powstanie kierunku lekarskiego i centrum pediatrii".

Przypomnijmy, że przyszpitalne związki bronią dyrektora Waldemara Taborskiego po raz kolejny w ciągu ostatnich trzech lat. W lipcu 2011 r. wystosowały list otwarty, gdy po raz trzeci wygrał konkurs na stanowisko dyrektora, ale zamiast sześcioletniego kontraktu zaproponowano mu roczną współpracę.

Zarząd województwa lubuskiego odwołał Waldemara Taborskiego z funkcji dyrektora Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze w poniedziałek (26 stycznia).

Jak informował Michał Iwanowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, w październiku 2014 r. wpłynęło do UMWL pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście z informacją, że Waldemar Taborski wchodzi w skład Rady Nadzorczej spółki "NZOZ EUROTELMED” Sp. z o. o. z siedzibą w Zielonej Górze KRS: 0000287653, co nie zostało wykazane w oświadczeniu majątkowym złożonym według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. 

Jak wyjaśniał rzecznik, Zarząd Województwa Lubuskiego nie miał innej możliwości i musiał podjąć uchwałę w przedmiocie rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym umowy o zarządzanie szpitalem.

Czytaj też. Zielona Góra: Waldemar Taborski odwołany z funkcji dyrektora szpitala