Zielona Góra: wojewoda przeciw likwidacji oddziału dermatologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2010 19:03

Wojewoda lubuski Helena Hatka uchyliła uchwałę Sejmiku Województwa Lubuskiego dotyczącą likwidacji oddziału dermatologicznego w zielonogórskim Szpitalu Wojewódzkim.

Jej zdaniem, łamie ona zapisy ustawy o ZOZ-ach, znacznie ograniczając dostęp Lubuszan do tego typu usług medycznych. O wydaniu rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie poinformował w rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela.

– Wojewoda brała pod uwagę m.in. stanowisko regionalnego konsultanta ds. dermatologii, który negatywnie ocenił uchwałę sejmiku i wskazywał, że w woj. lubuskim opieka dermatologiczna jest najmniej dostępna w skali całego kraju – powiedział Ciepiela.

Na początku lutego br. sejmik podjął uchwałę, zgodnie z którą w ramach przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, likwidacji uległ oddział dermatologiczny. Organ założycielski wskazywał, że opiekę nad pacjentami ma przejąć podobny oddział w żarskim szpitalu.

Lecznica ta wyraziła gotowość do powiększenia oddziału, ale jej dyrektor poinformował wojewodę, że to wymaga zatrudnienia dodatkowego personelu i doposażenia, co wiąże się z koniecznością zwiększenia kontraktu z NFZ. W tej sytuacji wojewoda uznała, że żarski szpital nie jest jeszcze gotowy do przejęcia pacjentów z Zielonej Góry.

Z tą decyzją nie zgadza się zarząd województwa lubuskiego i zamierza zwrócić się do sejmiku o zgodę na zaskarżenie jej rozstrzygnięcia nadzorczego.

- Podejmując uchwałę o likwidacji oddziału, zarząd województwa i sejmik kierowali się troską o efektywność funkcjonowania szpitali podległych samorządowi województwa – stwierdziła rzecznik prasowy zarządu województwa Eliza Gniewek-Juszczak. Dodała, że kiedy uchwała zostanie zrealizowana, pacjenci z pewnością nie ucierpią.

Kwestia likwidacji zielonogórskiego oddziału dermatologii ma zostać poruszona na najbliższej sesji sejmiku, która odbędzie się 30 marca br.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum