Zielona Góra: tam szpitalem klinicznym zarządza uczelnia i marszałek

Autor: wiadomosci.onet.pl/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2016 11:44

Marszałek województwa lubuskiego spotkała się z prezesem Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze. Podpisali umowę o zarządzaniu placówką.

Docelowo Uniwersytet Zielonogórski stanie się większościowym udziałowcem szpitala. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Przypomnijmy, że 12 stycznia 2016 r. w KRS zarejestrowany został Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. Placówka powstała w wyniku przekształcenia SP ZOZ-u. Jej prezesem został Stanisław Łobacz, były dyrektor lubuskiego oddziału NFZ, z wykształcenia lekarz.

Podczas spotkania z marszałek Elżbietą Anną Polak podpisany został kontrakt o zarządzaniu szpitalem klinicznym. Wśród zadań do wykonania są m.in. pozyskiwanie funduszy europejskich na inwestycje i rozwój szpitala oraz utworzenie centrum zdrowia matki i dziecka. W planach jest także rozwój lubuskiego ośrodka onkologii.

Jak już pisaliśmy, Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze funkcjonował wcześniej na zasadzie publicznego szpitala, dla którego organem założycielskim i właścicielem jest samorząd woj. lubuskiego. Natomiast uczelnia korzystała z jego bazy na zasadzie porozumienia.

Z chwilą zarejestrowania spółki 100 proc. udziałów należy do samorządu województwa. Docelowo 51 proc. udziałów obejmie Uniwersytet Zielonogórski stając się większościowym udziałowcem szpitala, reszta udziałów pozostanie w rękach województwa.

Do tej pory samorząd województwa lubuskiego przekształcił w spółki trzy szpitale: w Torzymiu (2011 r.), w Gorzowie (2013 r.), Świebodzinie (2015 r.). Szpital w Zielonej Górze jest czwartą spółką,  pierwszą w województwie kliniką. Status kliniczny zyskał dzięki porozumieniu zawartym z Uniwersytetem Zielonogórskim w zakresie kształcenia na kierunku lekarskim.

Więcej: www.wiadomosci.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum