KL/Rynek Zdrowia | 15-06-2012 11:39

Zielona Góra: szpital wojewódzki wstrzymał planowe zabiegi

Szpital Wojewódzki SP ZOZ w Zielonej Górze przyjmuje tylko tych chorych, u których stwierdzi się stan bezpośredniego zagrożenia życia. Zabiegi planowe wstrzymano.

Sytuacja ta dotyczy dziesięciu oddziałów szpitala: m.in. chirurgii ogólnej, neurochirurgii, laryngologii, pulmonologii i ginekologii. Dyrekcja placówki swoją decyzję tłumaczy złą kondycją finansową spowodowaną brakiem wpłaty od NFZ za nadwykonania.

Chodzi o zabiegi wysokospecjalistyczne, których nie można wykonać w szpitalach powiatowych. Ich zawieszenie będzie trwać do odwołania, czyli do czasu, gdy sytuacja finansowa szpitala się poprawi. Co raczej nie nastąpi przed końcem lipca.

Jak informuje Irena Billewicz-Wysocka, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, Fundusz zalega z płatnościami za nadwykonania w 2011 roku na kwotę 14,5 mln zł. - Obecne płatności z tego tytułu sięgają już ponad 6 mln zł - podkreśla Billewicz-Wysocka.

Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Lubuskiego OW NFZ, przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że oddział obecnie prowadzi ze szpitalami rozmowy w kontekście wypłat za nadwykonania z roku ubiegłego. - Na tą chwilę trudno składać deklaracje dotyczące możliwości wypłaty przez Fundusz środków za świadczenia wykonane ponad limit w 2012 roku. - podkreśla rzeczniczka.

- Szpitale dobrze wiedzą, jak wygląda ich kontrakt i powinni tak ustawić planowych pacjentów, aby w połowie roku nie dochodziło do sytuacji wstrzymania zabiegów. Tu nie zawinił płatnik, ale zła organizacja zapisów pacjentów - dodaje.

W opinii naszej rozmówczyni, lepiej żeby szpitale wyznaczały chorym, którzy mogą poczekać na leczenie, termin bardziej odległy, ale pewny, niż szybszy, ale obarczony ryzykiem braku realizacji.

NFZ podkreśla, że za świadczenia, które są nielimitowane, jak. zawały, przeszczepy czy porody, płaci na bieżąco.

Na styczeń br. kontrakt NFZ z zielonogórskim szpitalem wynosił 118 mln zł.