×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zielona Góra: szpital kliniką i spółką? Związkowcy są na nie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia09 listopada 2015 11:24

Przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze w klinikę i spółkę budzi sprzeciw szpitalnych związkowców. Twierdzą, że szpital kliniczny jako spółkę czeka katastrofa finansowa.

Zielona Góra: szpital kliniką i spółką? Związkowcy są na nie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Gazeta Wyborcza, związkowcy z Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze nie chcą przekształcenia publicznego szpitala w spółkę z uniwersytetem. Uważają, że szpital kliniczny jako spółkę czeka katastrofa finansowa - tak jak większość klinik w kraju.

Potwierdza to raport NiK opublikowany w sierpniu br. Z 41 szpitali klinicznych zadłużonych jest 28. Ogromny dług sięga 2,3 mld zł. Wynika to faktu, że w klinikach przeprowadza się kosztowne operacje i badania naukowe.

Związkowcy obawiają się zwolnień. Są za wprowadzeniem kierunku lekarskiego na Uniwersytet Zielonogórski, ale bez spółki. Twierdzą, że uczelnia mogłaby płacić szpitalowi za praktyki jej studentów-przyszłych lekarzy.

Marszałek województwa uważa, że spółka jest korzystna i oznacza wyższe dotacje dla szpitala. Liczy się też rozwój i wejście zielonogórskiej medycyny na wyższy pułap. Na migracjach pacjentów województwo lubuskie traci rocznie 20 mln zł.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze