Zielona Góra: stabilny pacjent czeka na nowy rok

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 15:09

Przychodnie wstrzymały zapisy na wizyty do specjalistów. Przyjmowane są tylko pilne przypadki, stabilni pacjenci muszą poczekać na nowy rok.

Jak sprawdziła Gazeta Wyborcza, rejestratorki w przychodniach zapisują chorych na wizyty dopiero w przyszłym roku. Nierzadko odmawiają nawet ustalania dalekich terminów, zapraszając na drugą połowę grudnia, gdy przychodnie będą znały wysokość kontraktów z NFZ. Na bieżąco są przyjmowani tylko pacjenci mający pilne wskazanie.

Chorzy, którzy mieli umówione wizyty a ich stan jest stabilny, mają zmieniane terminy spotkania ze specjalistą. Jak zapewnia Dariusz Suchorski, szef Polikliniki MSWiA w Zielonej Górze, mimo że lecznica starała się pilnować z nadwykonaniami i tak sięgają one ponad 50 tys. zł.

Zielonogórskie przychodnie czekają na podpisanie nowych umów z NFZ. Wznowią zapisy, gdy będą znały wysokość przyszłorocznego kontraktu.

Lecznice starają się walczyć z patową sytuacją. W Centrum Medycznym Aldemed w Zielonej Górze o wszystkich wolnych miejscach do specjalistów można się dowiedzieć dzwoniąc na infolinię lecznicy.

SP ZOZ w Sulechowie zapobiegawczo podzielił kontrakt z NFZ na jednomiesięczne limity. Nie zawsze udało się ich dotrzymać. Teraz na bieżąco realizowane są tylko pilne przypadki. Co do stabilnych pacjentów, to lekarz decyduje, czy chory może poczekać.

– Jednak jeśli tylko jest wolne miejsce, pacjent, który miał przesuniętą wizytę czy zabieg, zostaje o tym od razu powiadomiony i może skorzystać z leczenia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Stanisław Lechki, zastępca dyrektora sulechowskiej lecznicy.

Jak zapewnia Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, propozycje aneksowania umów są właśnie wysyłane do przychodni. Będą przedłużone o rok.

– Przychodnie, które zgodzą się na nasze warunki, będą mogły podpisać dokumenty i rozpocząć rejestrowanie pacjentów – mówi Gazecie rzecznik.

Propozycje składane świadczeniodawcom, wynikają na razie jedynie z projektu budżety NFZ na przyszły rok. Oficjalnie budżet zostanie zatwierdzony na początku grudnia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum