Zielona Góra: polemika wokół szpitala

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2018 10:47

Politycy Nowoczesnej twierdzą, że budynek dla szpitala Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze należy zbudować od nowa, gdyż ten istniejący nie ma perspektyw. W opinii marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Polak to absurd.

Priorytetem jest budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, bo jego sfinansowanie jest realne - odpowiada marszałek. Fot. Fotolia

Zielonogórscy politycy Nowoczesnej przekonują, że w mieście potrzebny jest nowy Szpital Uniwersytecki, zbudowany od zera. Ten istniejący, wcześniej wojewódzki, łączy od niedawna dydaktykę dla studentów i działalność usługową, i nie sprawdza się w żadnym zakresie.

Ponadto jest stanowczo za mały, nie ma w nim miejsca na nowe pracownie i oddziały, na przykład na odpowiednio duży oddział geriatrii. Usytuowanie szpitala w kilku kompleksach wpływa na komfort leczenia pacjentów i zwiększa koszty funkcjonowania placówki - przypomina uwagi regionalnych działaczy Nowoczesnej Gazeta Wyborcza.

Za przykład do naśladowania politycy Nowoczesnej stawiają działania samorządu dolnośląskiego, który doprowadził do powstania nowego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu, a w 2018 r. będzie prowadził budowę szpitala onkologicznego.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak - jak stwierdziła - nie ma wątpliwości, że Szpital Uniwersytecki wymaga jeszcze nakładów. Dodała jednak, że pacjenci są leczeni przy pomocy wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego, przez lekarzy posiadających specjalizacje i najwyższe kwalifikacje w swoich dziedzinach.

Jak tłumaczy marszałek, koncepcja budowy nowego Szpitala Uniwersyteckiego była rozważana przez samorząd województwa. - Zarząd Województwa Lubuskiego realizuje priorytety w ochronie zdrowia w sposób planowy i konsekwentny. Przy czym zawsze projektuje przyszłe wizje wraz z podaniem środków, za które te pomysły zamierza zrealizować. Dlatego naszym priorytetem jest budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, bo jego sfinansowanie jest realne - odpowiada marszałek.

Więcej: wyborcza.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum