Zielona Góra: klinika "odbierze" pieniądze szpitalom powiatowym?

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2015 09:04

Szpitale powiatowe w woj. lubuskim boją się, że gdy Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze zostanie kliniką, będą otrzymać mniej pieniędzy z NFZ. Przekształcenie zielonogórskiej lecznicy w klinikę związane jest z planami utworzenia na uniwersytecie kierunku lekarskiego.

Zielona Góra: klinika "odbierze" pieniądze szpitalom powiatowym?

Zgodnie z wytycznymi ministrów zdrowia i nauki kształcenie studentów medycyny może odbywać się w szpitalu, którego właścicielem jest uczelnia wyższa. Jednak ustawa pozwala także na inny model, tzw. kształcenie na "bazie obcej" - właśnie z niego chce korzystać marszałek województwa.

Na czym polega? Uczelnia podpisuje umowę ze szpitalem, którego właścicielem jest np. zarząd województwa - wyjaśnia Gazeta Wyborcza.

Szpitale powiatowe boją się, że w wyniku tego zagrożone będą ich kontrakty. Chodzi o preferowaną przez MZ i NFZ zasadę kompleksowości leczenia - w kontraktowaniu świadczeń uprzywilejowane są podmioty, które przedstawiają szerszą ofertę. A taką niewątpliwie zgłosi uniwersytecka klinika.

- Działalność kliniczna szpitala będzie finansowana z innych źródeł niż NFZ. Badania naukowe i dydaktyka są finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Zdrowia. Nie ma zatem podstaw do obaw o zmniejszenie kontraktów innym szpitalom - przekonuje Tomasz Wróblewski, p.o. dyrektora departamentu ochrony zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj: gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum