Zielona Góra: będzie fuzja szpitala i przychodni Medkol? Projekt ma wielu przeciwników

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2020 12:51

Marszałek województwa lubuskiego planuje połączenie przychodni Medkol i Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Dzięki tej fuzji możliwe będzie uzyskanie bonusu od NFZ w wysokości 1,5 mln zł. Zielonogórscy radni są jednak przeciwni takiemu rozwiązaniu.

Plany związane z fuzją mają licznych oponentów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Projekt apelu w tej sprawie przygotowali radni związani z prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim. Twierdzą oni, że nie chodzi im o pieniądze, ale o mieszkańców, którzy korzystają z przychodni. Apel został podpisany na specjalnie w tym celu zwołanym posiedzeniu Rady Miasta - informuje Gazeta Wyborcza.

Obecny na posiedzeniu Tomasz Wróblewski, dyrektor departamentu ochrony zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, które jest organem tworzącym dla obu lecznic wyjaśniał, że obecnie rząd premiuje szpitale zwiększające opiekę ambulatoryjną. Dzięki temu ryczałt z NFZ dla szpitala skonsolidowanego z przychodnią może być większy o 1,5 proc., czyli w wypadku zielonogórskiej lecznicy nawet o 1,5 mln zł.

Dodatkowo fuzja mogłaby uchronić zielonogórski szpital przed widmem zadłużenia, które zawisło nad placówką po dużym wzroście kosztów funkcjonowania: płacy minimalnej, pensji, mediów i cen produktów. W parze ze wzrostem kosztów nie poszło jednak zwiększone finansowanie z Funduszu.

Wróblewski zapewnia, że przychodnia mogłaby zachować swoją autonomię. Ważności nie straciłyby umowy cywilnoprawne ani kontrakty z NFZ. Województwu zależy także, by specjaliści działali nadal pod szyldem Medkolu, pacjenci mogliby jednocześnie liczyć na szerszą diagnostykę w szpitalu. Dyrektor obiecał też ująć w zapisach prawnych, że zyski wypracowane przez przychodnię zostałyby nadal w jej strukturze.

Przeciwna połączeniu obu lecznic, oprócz radnych miejskich, jest również blisko połowa pracowników przychodni Medkol. Ci nie widzą potrzeby fuzji, twierdząc, że poradnia świetnie sobie radzi. Ma zyski, wykonuje remonty i jest samodzielna.

Więcej: zielonagóra.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum