Zielona Góra: Szpital Uniwersytecki wychodzi z długów

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2019 11:57

Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, w niespełna dwa lata rozwiązał problem zadłużenia placówki.

Zielona Góra: Szpital Uniwersytecki wychodzi z długów
Jeszcze dwa lata temu placówka była zadłużona Fot. Archiwum

Działoszyński jest prezesem SU od sierpnia 2017 r. Gdy rozpoczynał pracę, placówka była zadłużona na  20 mln zł, obecnie dług wynosi ok. 340 tys. zł - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak ocenia prezes, na ten efekt zapracował cały personel. Konieczne było m.in. wdrożenie rygorystycznej polityki przetargowej. Dzięki temu taniej kupowane są leki, sprzęt jednorazowego użytku oraz aparatura. Oszczędności szuka się także w zużyciu wody i energii.  Wprowadzono automatykę sterującą centralnym blokiem operacyjnym, wymieniono wszystkie żarówki na LED-owe, (zwłaszcza tam, gdzie światło pali się całą dobę). 

Milionowe oszczędności ma przynieść termomodernizacja, która ruszy niebawem i potrwa cztery lata. Inwestycja o wartości ponad 50 mln zł jest możliwa dzięki funduszom unijnym i wsparciu samorządu województwa.  Dodatkowo elektrociepłownia wymieni węzły - straty na sieci przesyłowej od węzła centralnego szacuje się na 200 tys. zł rocznie.

Jak przypomina prezes Działoszyński, w SU trwa budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, w którym znajdą się m.in. dziecięca intensywna terapia, dziecięca onkologia, blok operacyjny i trakt porodowy.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum