Zgorzelec: Centrum Radioterapii Amethyst kończy działalność. Chodzi o brak kontraktu

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2019 11:20

Radiology Therapeutic Center Poland, właściciel Centrum Radioterapii Amethyst, wystosowało pismo do Zofii Barczyk, dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala w Zgorzelcu, w którym zapowiada przeniesienie sprzętu oraz zaprzestanie działalności Centrum Radioterapii Amethyst.

Zgorzelec: Centrum Radioterapii Amethyst kończy działalność. Chodzi o brak kontraktu
Na zdjęciu: Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu Fot. materiały prasowe

Ośrodek, którego wybudowanie oraz wyposażenie kosztowały ponad 60 mln zł zakończy działalność 30 kwietnia, o ile Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ nie ogłosi do tego czasu konkursu na udzielanie świadczeń z zakresu radioterapii.

Starania na rzecz powstania ośrodka rozpoczęły się w 2014 r. od podpisania umowy dzierżawy gruntu, na którym miało powstać Centrum Radioterapii. Budowa rozpoczęta w 2016 r. skończyła się w styczniu ubiegłego roku.

Po uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie obiektu oraz wymaganych zgód od roku placówka mogłaby przyjmować pacjentów. Od tego czasu szpital w Zgorzelcu zabiegał o zawarcie umowy z Dolnośląskim OW NFZ na realizację świadczeń z zakresu radioterapii.

W październiku 2018 r. stowarzyszenie "Amazonki" oraz pacjenci z chorobą nowotworową rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie, uzyskując poparcie ponad ośmiu tysięcy mieszkańców Zgorzelca oraz pobliskich miejscowości. W działanie zaangażowali się samorządowcy, przedsiębiorcy a nawet straż pożarna i policja. Prawie tysiąc kolejnych osób podpisało petycję dostępną w internecie.

19 marca br. właściciel Centrum Radioterapii Amethyst wystosował pismo do Wielospecjalistycznego Szpitala w Zgorzelcu zapowiadając zaprzestanie działalności z dniem 30 kwietnia w przypadku braku ogłoszenia konkursu przez NFZ.

Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes zarządu Radiology Therapeutic Center Poland podkreśla w liście, że decyzja w sprawie zakończenia działalności Centrum przychodzi z trudem. "Liczyliśmy, że wspólnie ze Szpitalem będziemy mogli dostarczyć chorym wysoką jakość terapii blisko ich miejsca zamieszkania" - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum