Zgierz: SOR nadal nieprzygotowany do podpisania kontraktu

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 15:27

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu jeszcze w styczniu deklarował, że będzie w lutym gotowy do podpisania kontraktu na szpitalny oddział ratunkowy, zgodnie z nowymi wymogami. Kontrola NFZ wykazała jednak co innego.

- Nasza kontrola, która sprawdzała stan gotowości szpitala w Zgierzu do podjęcia pracy szpitalnego oddziału ratunkowego stwierdziła, że SOR nadal, mimo deklaracji, nie jest gotowy i nie spełnia warunków rozporządznia ministra zdrowia - poinformowała nas Anna Leder z biura prasowego Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak tłumaczy nam Leder, ponieważ szpital zadeklarował w styczniu gotowość do późniejszego podpisania kontraktu, łódzki NFZ ogłosił konkurs tak, by 11 lutego podpisać umowę ze zgierską lecznicą już na SOR, a nie, jak dotąd, na izbę przyjęć.

Kontrola Funduszu w szpitalu stwierdziła jednak brak wymaganego: zadaszonego wejścia dla pieszych i pojazdów specjalistycznych oraz podjazdu zamykanego i otwieranego automatycznie.

- Oferta zostanie zatem odrzucona, a konkurs unieważniony - stwierdza Anna Leder, zapewniając jednocześnia, że jedynym powodem braku kontraktu było i jest niespełnianie wymogów rozporządzenia ministra zdrowia.

Przypomnijmy, że 5 stycznia przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Zgierzu przeciwko niepodpisaniu przez NFZ kontraktu na działanie SOR protestowało ponad 100 osób. Tego dnia w lecznicy zamiast SOR-u zaczęła funkcjonować izba przyjęć.

Według jednego z inicjatorów protestu, posła PiS Marka Matuszewskiego, po tej decyzji NFZ najbliższe odziały ratunkowe działają w oddalonym o 30 km od Zgierza ZOZ Szpitalu w Łęczycy oraz w Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi. Matuszewski zapowiadał kontynuowanie protestu, jeżeli kontrakt na SOR w Zgierzu nie zostanie podpisany.

To nie jedyny szpital w Łódzkiem, który od stycznia nie ma kontraktu na prowadzenie szpitalnego oddziału ratunkowego. Pod koniec ub.r. dyrektor Łódzkiego OW NFZ Jan Wojciech Bieńkiewicz informował, że oferty SOR-ów, które nie spełniały wymagań konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej i ministra zdrowia, musiały zostać odrzucone.

Tak stało się w przypadku oferty Uniwersytackiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi oraz w szpitalach w Wieluniu, Zgierzu, Pabianicach, Brzezinach i Skierniewicach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum