Zespół Kryzysowy OZZL alarmuje: dodatek covidowy nie dla wszystkich. Świadczenia nie otrzymają lekarze SOR i izb przyjęć

Autor: oprac. JKB • Źródło: OZZL, OZZPiP, Rynek Zdrowia16 czerwca 2021 03:20

Zespół Kryzysowy OZZL alarmuje: Ministerstwo Zdrowia wycofało się z wypłacania dodatku covidowego dla lekarzy SOR i izby przyjęć

Dodatek covidowy nie dla wszystkich. Zmienią się zasady/Fot. Facebook
  • Zespół Kryzysowy OZZL alarmuje: Ministerstwo Zdrowia wycofało się z wypłacania dodatku covidowego dla lekarzy SOR i izby przyjęć
  • Dodatek covidowy będzie przysługiwał wyłącznie osobom zatrudnionym w szpitalach II stopnia
  • Zmiany w zasadach dotyczących wypłacania świadczenia mają obowiązywać już od czerwca

Informacja o podjętej przez Ministerstwo Zdrowia decyzji w sprawie nowych zasad dotyczących wypłacania dodatku covidowego została przekazana za pośrednictwem social mediów przez Zespół Kryzysowy OZZL. W krótkiej wiadomości OZZL, wyszczególniono konkretne zmiany przyjęte przez resort.

Dodatek covidowy nie dla wszystkich

- Od 1 czerwca zmieniło się przyznawanie świadczeń (dodatku covidowego). Zgodnie z tym będzie on wyłącznie przysługiwał osobom zatrudnionym w szpitalach II poziomu, które w jednostkach organizacyjnych podmiotów leczniczych w których podmiot ten zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w tych jednostkach - czytamy w komunikacie Zespołu Kryzysowego OZZL na Facebooku.

Zmiana oznacza, że część medyków dodatku covidowego już nie otrzyma. OZZL szczegółowo wylicza, komu dodatek od 1 czerwca nie będzie przysługiwać:

  • osobom uczestniczącym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w szpitalach III poziomu
  • osobom udzielającym świadczeń zdrowotnych w jednostkach Systemu Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć
  • osobom wykonującym czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach "covidowych".

Jak informuje związek, we wtorek 15 czerwca Komisje Sejmowe odrzuciły zaproponowane przez Senat poprawki nr 1 i 2, a zaakceptowały poprawkę nr 3. Ostateczne głosowanie w Sejmie odbędzie się 15 czerwca popołudniu. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Dodatki covidowe pod lupą NIK. Kontrola obejmie trzy placówki i oddział NFZ

Protest medyków pod Sejmem 15 czerwca

Przypomnijmy, że kwestia wynagrodzeń w służbie zdrowia to ostatnio gorący temat. We wtorek, 15 czerwca przed Sejmem odbywa się protest zorganizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. W manifestacji uczestniczą pielęgniarki, pielęgniarze, położne, fizjoterapeuci, diagności, ratownicy, lekarze i farmaceuci.

Czytaj więcej: Trwa protest pod Sejmem. Demonstrujący czekają na głosowanie posłów

Ostateczne głosowanie nad nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach. Sejm odrzucił poprawki

Dzień protestu został wyznaczony dokładnie na 15 czerwca, kiedy to ma odbyć się ostateczne głosowanie posłów w sprawie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, którą wraz z trzema poprawkami w czwartek 10 czerwca br. przyjął jednogłośnie Senat.

Owa nowelizacja zazwyczaj określana jest mianem "ustawą Niedzielskiego". Była ona powodem tzw. fali strajków ostrzegawczych w całej Polsce 7 czerwca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum