Żeby dostać zastrzyk, trzeba na trzy dni iść do szpitala

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2017 13:19

Gdyby 10-letnia Iga z chorobą Leśniowskiego-Crohna urodziła się w innym kraju Europy, nie musiałaby co dwa tygodnie lądować w szpitalu. Ale w Polsce dzieci takie jak ona muszą spędzić trzy dni w szpitalu, żeby "zarobić" na lek, który ratuje im życie.

Żeby dostać zastrzyk, trzeba na trzy dni iść do szpitala
Żeby dostać zastrzyk, trzeba na trzy dni iść do szpitala. Fot. Archiwum

Igę uratował biologiczny lek - humira. W Polsce humira podawana jest dzieciom wyłącznie w warunkach szpitalnych. Wykonanie zastrzyku z lekiem trwa pięć sekund. Jednak dziewczynka musi jeździć w tym celu do szpitala aż na trzy dni. Dlaczego? Bo humira dla dzieci takich jak Iga nie jest refundowana.

Lekarze nie kryją: - Żeby móc pokryć koszty leku, zgodnie z systemem rozliczeń dziecko musi być hospitalizowane trzy dni. To absurdalna sytuacja. Ale Ministerstwo Zdrowia daje nam wybór: leczyć w ten sposób albo w ogóle - komentuje dr hab. Małgorzata Sładek z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Wydziału Lekarskiego CM UJ.

Jeden miesiąc leczenia kosztuje ok. 4 tys. zł. Pobyt dziecka w szpitalu przez ten czas to dodatkowe 2 tysiące, czyli prawie koszt jednej ampułki leku. Państwa polskiego przez lata nie było stać na refundację humiry, a stać było na kosztujące znacznie więcej pobyty dzieci w szpitalu? Ani Ministerstwo Zdrowia, ani NFZ nie odpowiadają nam na to pytanie - ujawnia Wyborcza.

Dr hab. Jarosław Kierkuś z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii IP CZD, uważa, że nie ma w tym logiki. Polskie dzieci, tak jak dzieci w całej Europie mogłyby dostawać lek w aptece na receptę i zastrzyki wykonywać w domu.

W Polsce lekami biologicznymi leczonych jest ok. 300 dzieci, humirą zaledwie 35 dzieci. - W skali budżetu państwa to nie są żadne pieniądze! - zaznaczają ich rodzice skupieni w stowarzyszeniu "J-elita". Zapowiadają dalszą walkę. Nie wykluczają skierowania sprawy przeciw polskiemu państwu do Strasburga.

Czytaj: www.krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum