Ze stolicy zniknie część karetek. Warszawscy dyspozytorzy "są przeciążeni"

Autor: oprac. KM • Źródło: Onet/Rynek Zdrowia18 sierpnia 2022 16:50

Warszawski zasób karetek uszczupli się. Siedlce przejmą obsługę kilku miejscowości i powstaną tam dwie dyspozytornie. Skąd te zmiany? Urząd Wojewódzki tłumaczy tę konieczność przeciążeniem warszawskich dyspozytorów i bezpieczeństwem pacjentów.

Ze stolicy zniknie część karetek. Warszawscy dyspozytorzy "są przeciążeni"
Z 80 karetek w Warszawie ma zostać 69. Fot. Shutterstock
  • Zasób ambulansów w warszawskim rejonie może zmniejszyć się o 14 procent - wynika z artykułu Onetu
  • Zgodnie z ustaleniami serwisu z Warszawy zniknie 11 karetek. Urząd Wojewódzki twierdzi, że dyspozytorzy są przeciążeni
  • W Siedlcach mają powstać dwa stanowiska dyspozytorskie, które przejmą część miejscowości obsługiwanych przez warszawskie pogotowie

Zmiany w mazowieckim pogotowiu

Jak ustalił Onet, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł już w lipcu pisał w sprawie reorganizacji pogotowia do zarządców miejscowości, takich jak Tłuszcz, Otwock czy Legionowo. Zapowiedź zmian potwierdził również na łamach Onetu rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie Piotr Owczarski.

Urząd Wojewódzki tłumaczy ten manewr przeciążeniem stołecznych dyspozytorów, ale jednocześnie nie chce zwiększyć liczby pracowników dyspozytorni w Warszawie. Za to powoła dwie w Siedlcach, oddalonych np. od Tłuszcza o 80 kilometrów.

Z Warszawy ma zatem zniknąć 11 karetek na rzecz innego rejonu. Z tego wynika - jak mówi Onetowi Owczarski - że część pacjentów z aglomeracji warszawskiej dodzwoni się po pomoc do Warszawy, a część do Siedlec.

Podkreśla ponadto, że odbieraniem telefonów i dysponowaniem ambulansów zajmuje się jedna instytucja, a udzielaniem pomocy - inna: pogotowie ratunkowe. Zaznacza, że ten sposób organizacji pracy jest wyjątkiem, jeśli chodzi o Polskę.

Nie wiadomo, jakie będą skutki dla pacjentów

Rzecznik "Meditransu" w rozmowie z Onetem przyznaje, że nie może ocenić skutków zmian dla pacjentów i dodaje, że Mazowsze jest jedynym regionem, gdzie takie zmiany mają zostać wprowadzone.

Nie dysponuje też danymi, czy czas reakcji w przypadku zmian rejonu operacyjnego wydłuża się. Zapewnia jednak, że od otrzymania zgłoszenia czynności podejmowane są niezwłocznie.

Biuro prasowe mazowieckiego wojewody poinformowało Onet, że wszystkie zmiany są poprzedzone analizami i uwzględniają potrzeby mieszkańców regionu, a ponadto są konsultowane z jednostkami samorządu terytorialnego i konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Zmiany zatwierdza Ministerstwo Zdrowia. Ta obecna ma nie wpłynąć na całkowitą liczbę karetek ani miejsc ich stacjonowania: nadal będą 203 zespoły ratownictwa medycznego, ale z uwagi na obciążenie pracą dyspozytorni w Warszawie zmienią się obszary działań stolicy i Siedlec - finalnie jeden dyspozytor będzie obsługiwał mniejszą liczbę mieszkańców niż do tej pory. 

Zgodnie z przepisami jeden dyspozytor przypada na każde rozpoczęte 200 tys. mieszkańców danego rejonu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum