Zdrowie w Krajowym Planie Odbudowy - są założenia, ale szczegółów jeszcze brak

Autor: PW • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia05 maja 2021 14:40

W Krajowym Planie Odbudowy na zdrowie przewidziano blisko 4,3 mld euro, czyli ponad 19 mld zł. Nie jest jednak jasne jak będą wydawane te pieniądze.

Zdrowie w Krajowym Planie Odbudowy - są założenia, ale szczegółów jeszcze brak
W Krajowym Planie Odbudowy są pieniądze. Jak je wydamy? Szczegółów jeszcze brak. Fot. Archiwum (zdj. ilustracyjne)
  • Andrzej Sośnierz: - Plan dotyczący zdrowia w KPO sprowadza się do centralizacji i inwestycji w infrastrukturę
  • Reforma całego systemu dopiero zostanie opisana w dokumencie „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027"
  • Ostatnia dyskusja na temat udziału zdrowia w KPO miała miejsce w marcu

KPO plan przewiduje liczne inwestycje w budynki, sprzęt i kadry.

Jeszcze w marcu wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, wymieniając kluczowe obszary wsparcia ochrony zdrowia z Krajowego Planu Odbudowy, wskazał głównie takie działania jak: kształcenie większej liczby kadr medycznych, wzmocnienie finansowania badań naukowych i zwiększenie wykorzystania nowoczesnych technologii, w tym w szpitalnictwie.

 Jest KPO - ale praca nad dokumentami szczegółowymi ciągle trwa

- W związku z planowaną przez nas reformą sektora szpitalnego, jesteśmy przekonani, że pewne działania naprawcze będą wiązać się z przeprofilowaniem szpitali - mówił półtora miesiąca temu wiceminister Gadomski, nawiązując do projektu zmian w szpitalnictwie, który zakłada centralizację zarządzania tą częścią zasobów ochrony zdrowia.

Jak zauważa wypowiadając się dla „Gazety Wyborczej” poseł Andrzej Sośnierz „Cały plan (dotyczący zdrowia w KPO - red.) sprowadza się do centralizacji i inwestycji w infrastrukturę”. Jego zdaniem systemowi ochrony zdrowia brakuje przede wszystkim kadr i dobrej organizacji. - To przede wszystkim trzeba zmienić, i to nie przez centralizację, którą już PRL żeśmy przerabiali i która przyniosła klęskę systemu - podkreśla Andrzej Sośnierz. 

Obawy - na co zwraca uwagę "Gazeta Wyborcza" - wzbudza fakt, że brak dotąd szczegółów dotyczących zmian w szpitalnictwie, choć minister zdrowia powołał zespół, który miał opracować plan restrukturyzacji szpitalnictwa.

Jak pisze "GW", zespół zakończył prace dwa miesiące temu i ''ponoć przedstawił swój raport kierownictwu resortu”. Według informacji gazety,  kierownictwo ministerstwa jeszcze go nie przyjęło, a jednak w Krajowym Planie Odbudowy znalazły się zapisy.

KPO, czyli odbudowa po wielkiej katastrofie

Równocześnie z inwestycjami ma się dokonać reforma całego systemu, która dopiero zostanie opisana w dokumencie ''Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027''.

Reforma będzie polegać na „wzmocnieniu i scentralizowaniu nadzoru nad szpitalami” poprzez powstanie Agencji Rozwoju Szpitali. To ona będzie dawała placówkom pieniądze na inwestycje i częściowe oddłużenie placówek przejmowanych od samorządów. Reforma zakłada bowiem „zmianę struktury właścicielskiej szpitali publicznych”. Jak się nieoficjalnie dowiaduje „GW", prace nad dokumentem wciąż trwają w Departamencie Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia. Nie wiadomo więc, co się w nim ostatecznie znajdzie.

Ostatnia dyskusja na temat udziału zdrowia w KPO miała miejsce w marcu. Jak przekonywał minister Gadomski pieniądze z KPO to nie wszystkie środki, bo z funduszy unijnych możemy otrzymać ponad 30 mld zł na zdrowie w perspektywie 5-6-letniej.

- Ponad 30 mld zł to kwota, która robi wrażenie, bo jest to spora suma pieniędzy, ale nie ogromna w zestawieniu z potrzebami systemu ochrony zdrowia po rocznej walce z Covid-19 - uważa senator Beata Małecka-Libera. Z kolei senator Alicja Chybicka mówiła, że nakreślony KPO jest ciekawy, „ale to nie jest plan odbudowy". - Gdy zakończy się pandemia konieczna będzie odbudowa po wielkiej katastrofie. Zostaniemy z dosyć zrujnowanym szpitalnictwem - mówiła senator Alicja Chybicka.

Świadczenia medyczne - KPO tu nie pomoże

Wiceminister przekonywał: - Powinno nam zależeć by odbudować się w sektorze ochrony zdrowia poprzez rozwój, skokowo.

Za taki skok do przodu uznał te elementy, których wcześniej nie uwzględniały perspektywy unijnego finansowania, m.in. rozwój sektora leków, B&R, czy rozwój bazy dydaktyczno-klinicznej w celu zwiększenia liczby studentów na kierunkach medycznych.

Wiceminister Gadomski odniósł się do uwag i pytań o to, dlaczego w ramach KPO nie ma koła ratunkowego - czyli finansowania przeznaczonego dla NFZ np. na zwiększenie wartości realizowanych świadczeń.

- Tu dyskusja z Komisją Europejską została ucięta na samym początku. Komisja stoi na stanowisku i stała również w poprzednich perspektywach, że ze środków unijnych nie możemy finansować bieżących wydatków na realizację świadczeń medycznych - powiedział.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum