Zatory płatnicze psują relacje biznesu ze szpitalami

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2017 11:17

Na problem zakazu cesji wynagrodzenia w umowach o zamówieniach publicznych ze szpitalami oraz podważanie umowy z dostawcą, który jest w konsorcjum z firmą faktoringową, zwraca uwagę Urban Kielichowski, prezes Stratera Med. - Związku Pracodawców na Rzecz Równości Stron w Postępowaniach o Zamówienia Publiczne.

Zatory płatnicze psują relacje biznesu ze szpitalami
Zatory w płatnościach i nierównowaga w relacji zamawiający - wykonawca to chleb powszedni przedsiębiorców w relacjach biznesowych z publicznymi szpitalami Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zatory w płatnościach i nierównowaga w relacji zamawiający - wykonawca to chleb powszedni przedsiębiorców w relacjach biznesowych z publicznymi szpitalami - zauważa na łamach Rzeczpospolitej Urban Kielichowski, szef Stratera Med. Dodaje, że warto zastanowić się nad systemowymi rozwiązaniami, które przynajmniej częściowo usprawnią taką współpracę.

Szczególnie ważna jest kwestia bezzasadnego zakazu cesji wynagrodzenia w umowach o zamówieniach publicznych. Mowa tu o art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. W myśl tego prawa dostawca nie może swobodnie dysponować swoją wierzytelnością. Na scedowanie należności bankowi bądź firmie faktoringowej musi mieć zgodę podmiotu tworzącego szpital.

Jak zauważa szef Stratera Med., przedsiębiorcy, którzy prawidłowo wykonają umowę o zamówienie publiczne, mogą zostać w majestacie prawa pozbawieni możliwości zapewnienia finansowania od podmiotów trzecich, czyli de facto dysponowania swoją własnością jaką jest należność.

Innym, bardzo często stosowanym zabiegiem, jest podpisywanie umowy z dostawcą będącym z powodu słabszego zaplecza finansowego w konsorcjum z firmą faktoringową - tłumaczy Kielichowski. Wyjaśnia, że podważanie zasadności takiej umowy następuje dopiero w sytuacji, w której konsorcjant upomina się o zaległości płatnicze.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum