Zaświadczenia od specjalistów dla lekarzy POZ wydłużą kolejki?

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2014 11:53

Rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym pacjent musi dostarczyć lekarzowi rodzinnemu zaświadczenie od specjalisty, ma się nijak do tzw. pakietu antykolejkowego - uważają lekarze.

Jak przypomina Nowa Trybuna Opolska, zgodnie z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie ministra zdrowia ws. rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, które weszło w życie 8 sierpnia, pacjent cierpiący na chorobę przewlekłą, np. cukrzycę, będzie musiał dostarczyć lekarzowi rodzinnemu szczegółową informację od diabetologa na temat leczenia swojego schorzenia.

Zaświadczenie od specjalisty pacjent powinien przynieść nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Takie wymagania obowiązywały już od 2008 roku, ale dotąd pozostawały głównie na papierze. Teraz rozporządzenie ma charakter obligatoryjny.

Jeśli tego warunku nie spełni, lekarz z tzw. rejonu choć wie, co pacjent musi brać, nie wypisze mu recepty na leki ze zniżką, ale tylko ze 100-procentową odpłatnością.

Lekarze zwracają uwagę, że rozporządzenie ma się nijak do tego, co w marcu br. zapowiadał minister zdrowia Bartosz Arłukowcz, przedstawiając tzw. pakiet antykolejkowy. Jednym ze sposobów ich rozładowania miała być rezygnacja z dostarczania zaświadczeń. Według lekarza, rozporządzenie spowoduje, że kolejki do specjalistów jeszcze bardziej się wydłużą, a najbardziej ucierpią na tym pomyśle pacjenci.

Więcej: www.nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum