Zastrajkują pielęgniarki i ratownicy medyczni. Rząd Wielkiej Brytanii rozważa użycie wojska

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/dziennik.gospodarka.pl05 grudnia 2022 20:30

Inflacja zżera pensje Brytyjczyków. Tysiące brytyjskich pielęgniarek ma odejść od łóżek pacjentów 15 i 20 grudnia. Domagają się podwyżek wyższych o 5 proc. od poziomu inflacji. Przez cały grudzień w Wielkiej Brytanii będą protestować różne grupy zawodowe.

Zastrajkują pielęgniarki i ratownicy medyczni. Rząd Wielkiej Brytanii rozważa użycie wojska
W Zjednoczonym Królestwie zastrajkują pielęgniarki i ratownicy medyczni. Fot. Shutterstock
  • Tysiące brytyjskich pielęgniarek 15 i 20 grudnia ma rozpocząć strajk - informuje związek zawodowy brytyjskich pielęgniarek, Royal College of Nursing (RCN)
  • Domagają się podwyżek wyższych o 5 proc. od poziomu inflacji, podobnie jak inne grupy zawodowe:  kolejarze, kierowcy autobusów, ratownicy medyczni, urzędnicy służby cywilnej, pocztowcy czy nauczyciele. 
  • Ewentualne zakłócenia z tego wynikające brytyjski rząd ma minimalizować przy użyciu wojska. Decyzja jeszcze nie zapadła - poinformował dziennik.pl

Żołnierze mogliby kierować karetkami

W wypowiedzi dla telewizji Sky News przewodniczący Partii Konserwatywnej Nadhim Zahawi potwierdził, że brytyjski rząd zamierza zaangażować wojsko w czasie szykowanych na cały grudzień strajków różnych grup zawodowych.

"Chodzi o zminimalizowanie ewentualnych zakłóceń, wynikających z fali strajków przed świętami Bożego Narodzenia" - potwierdził Zahawi. Jak przyznał, żołnierze mogliby w szczególności kierować karetkami pogotowia oraz zastąpić funkcjonariuszy straży granicznej.

Wielką Brytanię ma objąć fala strajków w związku z szalejącą inflacją, która coraz dotkliwiej dotyka wynagrodzenia.

"W okresie od 1 do 24 grudnia włącznie, nie będzie ani jednego dnia bez jakiegoś strajku, przy czym przeważnie odbywać się będą co najmniej dwa naraz" - poinformował dziennik.pl, podając informacje za swoim brytyjskim korespondentem. Jak przekazał, biuro premiera Rishiego Sunaka oświadczyło, że decyzja o tym, czy personel wojskowy zostanie zaangażowany jeszcze nie została podjęta, ale jest to "część zakresu dostępnych opcji, jeśli akcja strajkowa w tych sektorach będzie miała miejsce, jak zaplanowano".Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze