Zastępca prezesa NFZ: zniesienie limitów w AOS "na dniach"

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP28 maja 2021 14:50

Poradnie specjalistyczne mające umowy z NFZ będą mogły wkrótce przyjąć każdego pacjenta bez obaw o zapłatę w pełnej wysokości za świadczenia - mówi Bernard Waśko.

Zastępca prezesa NFZ: zniesienie limitów w AOS "na dniach"
Zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych: zniesienie limitów w AOS nastąpi "lada moment". Fot. Katarzyna Gubała/PTWP
  • Poradnie specjalistyczne mające umowy z NFZ będą mogły przyjąć każdego pacjenta bez obawiania się, czy będą mieli zapłacone w pełnej wysokości za zrealizowane świadczenia, czy nie. I to jest rzecz, która już na dniach, lada moment się wydarzy - poinformował Bernard Waśko
  • Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów to jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków
  • Zniesienie limitów u specjalistów jest także jednym z elementów Polskiego Ładu

Waśko, z-ca prezesa NFZ ds. medycznych, był jednym z uczestników panelu o bezpieczeństwie zdrowotnym, który zorganizowano w ramach kongresu "Polska Wielki Projekt".

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od 1 lipca do końca roku zostaną zniesione limity do specjalistów. Rozwiązanie ma objąć wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i niektóre świadczenia w ramach sieci kardiologicznej.

Pandemia wygenerowała "dług zdrowotny". Formą spłaty ma być zniesienie limitów w AOS

Zastępca prezesa NFZ ds. medycznych przyznał, że pandemia przyniosła konsekwencje w postaci "długu zdrowotnego". - Część schorzeń, które rozwijają się dłużej i podstępnie ujawni swoje skutki z opóźnieniem. W przypadku chorób rozwijających się szybko, skutki już się ujawniają - wskazał.

- System ochrony zdrowia będzie musiał zmierzyć się z tym wyzwaniem, będzie musiał zapewnić pacjentom odpowiednią opiekę - podkreślił.

Jednym z monitorowanych parametrów, jak kontynuował, jest poziom kolejek. Rodzaj poradni wpływa na to, jakie są dysproporcje w czasie oczekiwania.

Zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych mówił podczas kongresu, że formą spłaty "długu zdrowotnego" będzie, co zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, całkowite zniesienie limitów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

- Poradnie specjalistyczne mające umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia będą mogły przyjąć każdego pacjenta bez obawiania się, czy będą mieli zapłacone w pełnej wysokości za zrealizowane świadczenia, czy nie. I to jest rzecz, która już na dniach, lada moment się wydarzy. (..) Więc dostępność w tym wymiarze na pewno się poprawi - powiedział Waśko.

Diagnostyka obrazowa bez limitów i długich kolejek

- Działania, które się wydarzyły, to było m.in. zniesienie limitów na diagnostykę obrazową. Bardzo wpłynęło to na skrócenie (do niej - PAP) kolejek i w tej chwili są dwu, trzy tygodniowe. Można powiedzieć, że to tak jakby ich nie było praktycznie, bo to normalny proces. W przypadkach pilnych badania są wykonywane prawie natychmiast - dodał.

W programie kongresu "Polska Wielki Projekt", które odbywa się na Zamku Królewskim w Warszawie jest siedem paneli dyskusyjnych oraz wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Tegoroczna, XI edycja przebiega pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura". Wydarzenie zaplanowano na dwa dni - piątek i sobotę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum