Zarządzający szpitalami o zmianach w budżecie NFZ. Dodatkowe 5,18 mld zł cieszy, ale nie rozwiąże problemów

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia25 marca 2022 06:00

Dodatkowe 5,18 mld zł na leczenie szpitalne z budżetu NFZ cieszy, ale nie rozwiązuje problemów, z jakimi borykają się zarządzający szpitalami. - Rosną zarówno koszty, jak i liczba pacjentów, którymi musimy się zaopiekować. W tych trudnych warunkach to kropla w morzu potrzeb - podkreśla Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Zarządzający szpitalami o zmianach w budżecie NFZ. Dodatkowe 5,18 mld zł cieszy, ale nie rozwiąże problemów
Najwięcej pieniędzy z dodatkowej puli w budżecie NFZ trafi do szpitali. Fot. Shutterstrock
  • Rada Funduszu i sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowały propozycję zmian w tegorocznym planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)
  • Korekta przewiduje zwiększenie wydatków na leczenie o ponad 9,1 mld zł
  • Najwięcej pieniędzy z tej puli trafi do szpitali, bo ponad 5,18 mld zł i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - ponad 2 mld zł
  • - Są to pieniądze, które dyrektorzy szpitali na pewno dobrze wydadzą, aczkolwiek to nadal kropla w morzu potrzeb - ocenia Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali
  • Jak podkreśla, szpitale potrzebują więcej pieniędzy na inwestycje i pokrycie kosztów funkcjonowania, a brak koordynacji systemu opieki zdrowotnej sprzyja rysującym się w środowisku podziałom

Budżet NFZ na 2022 rok. Dodatkowe 5,18 mld dla szpitali cieszy. "To były trudne dwa lata" 

Tegoroczny budżet Narodowego Funduszu Zdrowia wzrośnie o ponad 9,1 mld zł. Dodatkowa pula pieniędzy w całości zostanie przeznaczona na leczenie. To pierwsza, tzw. duża nowelizacja planu uchwalonego w lipcu ubiegłego roku.

Najwięcej środków z tej puli trafi do szpitali, bo ponad 5,18 mld zł oraz do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) - ponad 2 mld zł. 

Zarządzający szpitalami podkreślają, że każde dodatkowe pieniądze na leczenie cieszą, ale to nadal kropla w morzu potrzeb. 

- Poziom finansowania usług medycznych - tak szpitalnych, jak również ambulatoryjnych, jest niewystarczający. Dlatego każde dodatkowe pieniądze dołożone do systemu są pożądane - podkreśla Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i prezes zarządu
Szpitala Murcki w Katowicach.

Tym bardziej, że ostatnie dwa lata były bardzo trudne dla ochrony zdrowia. - Najpierw pandemia, w tej chwili - uchodźcy. To całkowicie zaburza system i strukturę udzielanych świadczeń. Różne szpitale są w tej chwili w różnej sytuacji. Są placówki, które mają nadwykonania kontraktów, jak i takie, które ze względu na pełnienie funkcji szpitali covidowych, swoich planów nie zrealizowały - zaznacza Zaczek. 

Rosną koszty utrzymania szpitali, brakuje pieniędzy na inwestycje

Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zwraca uwagę na rosnące koszty utrzymania szpitali, jak i wzrost liczby pacjentów.

- Jesteśmy w bardzo trudnym okresie dla ochrony zdrowia - mamy kryzys migracyjny, rosnące koszty, które wiążą się z podwyżkami cen energii, inflacją i rosnącymi oczekiwaniami pracowniczymi - podkreśla. - Są to pieniądze, które dyrektorzy szpitali na pewno dobrze wydadzą, aczkolwiek to nadal kropla w morzu potrzeb.

Jak podkreśla, szpitale potrzebują większych nakładów na inwestycje, w tym także tych wynikających z konieczności przejścia na zieloną energię. 

Żałuje, że nadal niewiele dzieje się w kierunku koordynacji systemu ochrony zdrowia. Proponuje, aby zamiast silosów jak POZ, AOS, szpitale czy opieka długoterminowa, wprowadzić konsorcja koordynowanej ochrony zdrowia. 

Zwiększanie wartości świadczeń nie poprawi ich jakości. Potrzebne są zmiany systemowe 

Fedorowski podkreśla także, że dołożenie ponad 2 mld zł na AOS nie spowoduje, że więcej świadczeń będzie realizowanych w trybie ambulatoryjnym. 

- Samo zwiększanie wartości świadczeń nie prowadzi do wzrostu ich jakości, ani liczby. Kluczem nie jest przesuwanie pieniędzy z jednego silosu do drugiego, tylko stworzenie mechanizmów współpracy i koordynacji działań. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kierowanie największych sum pieniędzy na skoordynowaną ochronę zdrowia, nie w sensie poszczególnych świadczeń, ale na POZ, AOS, szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, które występowałyby wspólnie pod szyldem konsorcjów koordynowanej ochrony zdrowia - tłumaczy Jarosław J. Fedorowski. 

Przeciwko zaproponowanemu podziałowi dodatkowych pieniędzy w budżecie NFZ ostro zaprotestowali lekarze rodzinni z placówek podstawowej opieki zdrowotnej. POZ przypadnie bowiem tylko 436,6 mln zł więcej. 

Jak tłumaczą, udział POZ w wydatkach na zdrowie będzie w tym roku jeszcze mniejszy niż w 2021, a jednocześnie placówkom dokłada się zadań. 

Bożena Janicka, prezes zrzeszającego lekarzy rodzinnych Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), obawia się, że takie działania i rosnąca skala niedofinansowania placówek POZ mają zniszczyć tzw. stary POZ, w tym małe praktyki lekarzy rodzinnych i mniejsze poradnie. Dlatego PPOZ wystosował już oficjalny protest do prezesa NFZ, Ministerstwa Finansów oraz sejmowej komisji zdrowia.

Brakuje mechanizmów współpracy

Fedorowskiego niepokoi natomiast pogłębianie rysującego się podziału w ochronie zdrowia oraz separowanie się POZ-ów od AOS i opieki szpitalnej.

- Nie ma mechanizmów współpracy, w związku tym każdy sektor ciągnie w swoją stroną, mając wzajemne pretensje. Gdyby istniały, świadczeniodawcy zorganizowani w konsorcjach otrzymywaliby wyższe finansowanie, a ci, którzy nie chcieliby współpracować - musieliby poradzić sobie z niższym - tłumaczy prezes Polskiej Federacji Szpitali. - W sytuacji, kiedy NFZ płaci POZ za zapisanego pacjenta, a w przypadku AOS - za usługę, konkurencja wzrasta. Dopóki nie premiuje się koordynacji opieki, ciągłości opieki nad pacjentem, pieniądze nie będą najbardziej efektywnie wydawane - przekonuje. 

Rada Funduszu oraz sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowały już propozycję zmian w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok. Teraz muszą ją jeszcze zatwierdzić Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum