Zarząd województwa małopolskiego broni prof. Andrzeja Matyji
Zarząd województwa małopolskiego broni prof. Andrzeja Matyji, którego dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie chce zwolnić z pracy za to, że jako ekspert wydał opinię w sprawie nowej koncepcji funkcjonowania marszałkowskiego Szpitala Jana Pawła II.

Andrzej Kulig, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, nie znalazł czasu na rozmowę z nami, ale krakowskie media sugerują, że w dokumencie współautorstwa profesora mogły się znaleźć niektóre rozwiązania ze Szpitala Uniwersyteckiego - chodzi prawdopodobnie o rekomendację dotyczącą utworzenia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II oddziału chirurgii ogólnej, naczyniowej i technik innowacyjnych.
To mogło być powodem ostrej reakcji władz Szpitala Uniwersyteckiego, któremu wyrasta potężny konkurent w staraniach o kontrakty z NFZ (w ostatnich latach szpital marszałkowski zrealizował inwestycje o wartości blisko 200 mln zł).
Czytaj: Profesor ma być zwolniony z pracy za raport dla marszałka. Czy był konflikt interesów?
Powodów decyzji dyrektora Kuliga w sprawie prof. Matyji nie zna także zarząd województwa, który w przyjętym stanowisku wyraża nadzieję, że dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego wycofa decyzję o zwolnieniu z pracy profesora.
”W przypadku podtrzymania przez dyrekcję dotychczasowego stanowiska deklarujemy, iż autorytet, wiedza i doświadczenie profesora Andrzeja Matyji zostaną wykorzystane w inny sposób z pożytkiem dla naszemu Regionu” - czytamy w przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl dokumencie.
Marszałek Marek Sowa wyjaśnia w nim, że poprosił o wsparcie merytoryczne wojewódzkich konsultantów w dziedzinie kardiologii i transplantologii, przedstawicieli Rady Naukowej Szpitala Jana Pawła II, Rady Społecznej i Komisji Zdrowia. ”To naturalne, iż w tym gronie nie mogło zabraknąć również Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej”.
Szefem OIL w Krakowie jest prof. Matyja. Jest również członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej. Z racji zasiadania w tych gremiach chroni go prawo - nie można go zwolnić z pracy bez opinii władz samorządu zawodowego.
Rada Okręgowej Izby Lekarskiej nie wyraziła zgody na wypowiedzenie umowy o pracę w Szpitalu Uniwersyteckim prezesowi Izby - prof. Andrzejowi Matyi. Byli co do tego zgodni wszyscy członkowie rady biorący udział w sobotnim (12 października) posiedzeniu. Z kolei NRL kilka dni temu otrzymała ze Szpitala Uniwersyteckiego krótkie pismo w jego sprawie. - Do dzisiaj nie poinformowano Naczelnej Rady Lekarskiej o przyczynach uzasadniających rozwiązanie tej umowy - powiedziała nam Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy NRL.
Zatem formalnie decyzja o zwolnieniu profesora została zastopowana.
W cytowanym już stanowisku marszałek województwa małopolskiego wyjaśnia powody, dla których konieczne było opracowanie nowej koncepcji funkcjonowania Szpitala Jana Pawła II. Zauważa, że ”zakończenie dwóch niezwykle ważnych i kosztownych inwestycji w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, tj. Zintegrowanego Centrum Specjalistycznej Medycyny Ratunkowej oraz Centrum Badań i Technologii Medycznych implikowało zarówno konieczność reorganizacji szpitala, jak i potrzebę wypracowania nowego modelu jego funkcjonowania”.
Uprzedzając ewentualne zarzuty, że profesor przetransponował rozwiązanie organizacyjne ze Szpitala Uniwersyteckiego na grunt szpitala marszałkowskiego, Marek Sowa podkreśla się, że to dyrekcja Szpitala Jana Pawła II przygotowała propozycje zmian, natomiast profesor ”wspólnie z przewodniczącym Rady Społecznej Andrzejem Zdebskim zaangażowani byli w przygotowanie opinii do przedstawionych propozycji.”
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)