Żary: wniosek o dotacje złożony po terminie, ale nie wszystko stracone

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2009 10:31

Powiatowy Szpital na Wyspie w Żarach funkcjonuje w rozproszeniu, bo nie ma pieniędzy na modernizację. Spóźniono się ze złożeniem wniosku o unijne dotacje.

Żary: wniosek o dotacje złożony po terminie, ale nie wszystko stracone
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Żarach funkcjonuje 105. Szpital Wojskowy oraz Powiatowy Szpital Na Wyspie. Niedawno rozważano pomysł połączenia tych placówek. Tę myśl jednak zarzucono i każdy szpital z osobna leczy mieszkańców.

W Szpitalu na Wyspie oddziały są rozproszone. Utrzymanie dwóch bloków operacyjnych jest niezwykle kosztowne, dlatego postanowiono zmodernizować blok przy porodówce i w przyszłości przenieść do tego budynku chirurgię oraz oddział intensywnej opieki medycznej. Palącą sprawą pozostaje stworzenie szpitalnego oddziału ratownictwa.

Inwestycja konieczna, acz kosztowna. Tymczasem obok, w szpitalu wojskowym, powstaje supernowoczesny oddział ratownictwa.

Koszty modernizacji Szpitala na Wyspie szacuje się na ponad 10 mln zł. Samorząd starał się o dofinansowanie projektu z funduszy Unii Europejskiej, ale projekt złożono po terminie i pieniądze nie zostały przyznane.

Jak donosi Gazeta Lubuska dyrekcja lecznicy woli nie wypowiadać się na ten temat. Posłanka Bożenna Bukiewicz (PO) natomiast twierdzi, że gdyby starostwo złożyło projekt w terminie była duża szansa na otrzymanie dofinansowania. W tej chwili nie ma takich pieniędzy. Zaznacza jednak, że powiat ma otrzymać grant od ministra rozwoju regionalnego, więc może jest szansa na uzyskanie wsparcia modernizacji Szpitala na Wyspie.

Posłanka Bożenna Bukiewicz zastanawia się jednak, czy wobec trwających przygotowań do połączenia 105. Szpitala Wojskowego ze Szpitalem Powiatowym w Żaganiu, nie warto zastanowić się nad fuzją trzech placówek, w tym Szpitala na Wyspie w Żarach. Uważa bowiem, że utrzymywanie w trzech miejscach w pobliżu tych samych oddziałów szpitalnych nie jest uzasadnione ekonomicznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze