Zarobki młodych lekarzy: w Niemczech 2,4 tys. euro, w Polsce - 2 tys. zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2017 09:20

Lekarz stażysta w Polsce zarabia mniej niż przeciętny kasjer. I mniej niż wynosi płaca minimalna. A mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej - informuje Gazeta Wyborcza.

Zarobki młodych lekarzy: w Niemczech 2,4 tys. euro, w Polsce - 2 tys. zł
Zarobki są głównym powodem wyjazdu młodych lekarzy Fot. Fotolia

W środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). "Na pytanie, co zamierza zrobić z emigracją lekarzy do innych państw UE, minister odparł, że potrzeby systemu są zaspokajane. Zaprzeczył też, że mamy niedobór lekarzy" - czytamy w artykule.

"Minister zdrowia zaklina rzeczywistość" - ocenia gazeta. Z danych Eurostatu wynika, że "Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z (NIL) 28 lutego w Polsce było 133 tys. lekarzy wykonujących zawód" - wyjaśnia GW.

Gazeta Wyborcza wskazuje też, że Niemcy chętnie przyjmą ok. 5 tys. lekarzy z Polski. "Z dostaniem się w tym kraju na rezydenturę polski lekarz nie ma większego problemu. Zarobki? Bez specjalizacji: 2400 euro (ok. 12,1 tys. zł - PAP)".

W Polsce lekarz stażysta zarabia przeciętnie 1997 zł brutto - pisze Wyborcza i ocenia, że właśnie zarobki są głównym powodem wyjazdu młodych lekarzy.

Zgodnie z podanymi w artykule wyliczeniami Polskę opuszcza co roku ok. 700 lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum