Zarobki. Pielęgniarka, położna, lekarz, dentysta. Jest raport o pieniądzach w ochronie zdrowia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PIE08 grudnia 2021 21:21

Zarobki medyków. Ile zarabia lekarz, pielęgniarka, lekarz dentysta, fizjoterapeuta czy diagnosta? Raport dotyczący zarobków w zawodach medycznych przygotował Polski Instytut Ekonomiczny. Czego dowiemy się z raportu?

Ile zarabia lekarz, pielęgniarka, położna, dentysta? Raport na temat zarobków przygotował PIE Fot. Shutterstock
 • Jak przedstawiają się zarobki medyków w Polsce? Ile zarabia lekarz, lekarka, pielęgniarka, diagnosta, fizjoterapeuta?
 • Różnice w płacach często są ogromne. Raport na ten temat przygotował Polski Instytut Ekonomiczny
 • Analitycy wzięli pod lupę dane Ministerstwa Finansów, w tym przede wszystkim informacje podatkowe od osób fizycznych oraz przychodów z działalności gospodarczej osób, które w 2019 r. posiadały ważne Prawo Wykonywania Zawodu
 • Z przeprowadzonej analizy wynika, że w każdym z zawodów funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia lepiej zarabiają mężczyźni

Sprawdź: Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

Zwolnienie lekarskie na cenzurowanym. Od 2022 na L4 można zostać bez zasiłku chorobowego

Ile zarabia lekarz, pielęgniarka, położna i diagnosta w Polsce? Powstał raport

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził i opublikował analizę zarobków medyków w ochronie zdrowia. Raport przygotowano na podstawie danych pozyskanych z Ministerstwa Finansów o podatkach za 2019 rok.

- Dane o przychodach pracowników zawodów medycznych, opracowane na podstawie informacji podatkowych, pokazują sumaryczne przychody ze wszystkich typów działalności podlegających podatkowi dochodowemu od
osób fizycznych (w tym umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło itp.) oraz przychodów z działalności gospodarczej osób, które w 2019 r. posiadały ważne Prawo Wykonywania Zawodu (PWZ) oraz cechowały się niezerowym przychodem. Zaprezentowane liczby obejmują wszystkie przychody z tytułu działalności związanej z wykonywaniem zawodu medycznego (pochodzące zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych), ale też wszelkie przychody niezwiązane z opieką zdrowotną - informuje Tygodnik Gospodarczy PIE. 

Sprawdź: Krótsze L4 i niższy zasiłek. Rewolucja w ZUS. Chorobowy, macierzyński, szpitalny po nowemu

Czytaj również: 6500 zł miesięcznie dla pielęgniarek? Szefowa OZZPIP pokazała pasek z wypłaty

Mediana miesięcznego przychodu brutto - 16,7 tys. zł

Wśród osób posiadających ważne PWZ w 2019 r. największe przychody mieli lekarze. Mediana miesięcznego przychodu brutto dla tej grupy zawodowej wynosiła 16,7 tys. zł.

Zarobki lekarzy w 2019 roku według analizy PIE:

 • 10,9 proc. miało w 2019 r. miesięczny przychód brutto nie wyższy niż 5 tys. PLN,
 • 15,6 proc. zarabiało między 5 tys. PLN a 10 tys. PLN,
 • 17,9 proc. – między 10 tys. PLN a 15 tys. PLN,
 • 27,5 proc. – między 15 tys. PLN a 25 tys. PLN
 • 28,1 proc. – powyżej 25 tys. PLN miesięcznie 

Pod względem mediany miesięcznego przychodu brutto w 2019 r. następni po lekarzach byli:

 • lekarze dentyści - 11,4 tys. PLN
 • diagności laboratoryjni - 6,0 tys. PLN
 • pielęgniarki - 5,9 tys. PLN 
 • położne - 5,7 tys. PLN 
 • fizjoterapeuci - 3,6 tys. PLN.

PIE.jpg
PIE.jpg

- W wartościach względnych najwyższym przyrostem mediany miesięcznego przychodu brutto w latach 2010-2019 cechowały się pielęgniarki (+63 proc.) i położne (+61 proc.). Lekarze zanotowali przyrost mediany realnego przychodu o 42 proc., lekarze dentyści – o 40 proc., zaś najniższym przyrostem charakteryzowali się diagności laboratoryjni (+21 proc.) - informuje PIE.

Z kolei w wartościach bezwzględnych na szczycie zestawienia znajdowali się lekarze (+4,9 tys. PLN) i lekarze dentyści (+3,2 tys. PLN), a na dalszych miejscach ulokowały się, kolejno, pielęgniarki (+2,3 tys.), położne (+2,2 tys.) i diagności laboratoryjni (+1,0 tys.).

Czytaj również: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Kod choroby jest na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

Zarobki medyków? Płace różnią się w zależności od płci

Największą dysproporcję zanotowano u lekarzy. Mediana przychodu
lekarek (13,9 tys. PLN) stanowiła niecałe 66 proc. mediany przychodu lekarzy (21,2 tys. PLN) . Pod względem relatywnej różnicy między medianą zarobków kobiet i mężczyzn następni w kolejności byli lekarze dentyści (mediana przychodu kobiet stanowiła 68 proc. mediany przychodu mężczyzn), fizjoterapeuci (71 proc.), diagności laboratoryjni (76 proc.), położne (77 proc.) i pielęgniarki (80 proc.).

PIE1.jpg
PIE1.jpg

Zarobki medyków w zależności od wieku

Jak informuje PIE w przypadku lekarzy najwyższą medianą miesięcznych przychodów brutto cechowały się osoby w grupie wiekowej 50-64 lata (wg wieku w dniu 31.XII.2019), a najniższą osoby w wieku 29 lat i młodsi.

W przypadku lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych najwyższe zarobki notowano w grupie wiekowej 40-49 lat, a najniższe w grupie 65 i więcej lat. Z kolei wśród diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów
największą medianą przychodów również mogły pochwalić się osoby z grupy wiekowej 40-49 lat, ale już najniższą, podobnie jak u lekarzy, cechowała się najmłodsza grupa wiekowa (29 i mniej lat).

Instytut podkreśla, że raport powstał na podstawie bazy danych Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów, która powstała przez połączenie rejestrów zawodów medycznych z Krajową Ewidencją Podatników. Dane uwzględniają informacje zawarte w zeznaniach podatkowych (PIT-11, PIT-36, PIT-36L, PIT-28) oraz o przychodach z działalności gospodarczej.

Sprawdź: Armia pielęgniarek na emeryturze wciąż pracuje. Jeśli odejdą do zamknięcia 272 szpitale

Lekarka z dwiema specjalizacjami pokazała wypłatę po rządowej podwyżce. Będziecie w szoku

Średnia wieku pielęgniarek to 53 lata. Szefowa NIPiP alarmuje: "Pielęgniarka idzie na emeryturę i umiera"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum