Zarobki lekarza zależne od czasu pracy i stanowiska
Polscy lekarze często zarabiają wielokrotnie więcej niż średnia krajowa wynika z raportów GUS, danych resortu zdrowia i ocen samych zainteresowanych. Wysokie wynagrodzenia lekarzy są jednak okupione pracą na kilka etatów/umów.

Jedno jest pewne, wśród lekarzy zarobki są bardzo zróżnicowane. Na samym dole znajdują się rozpoczynający prace lekarze rezydenci, pośrodku stawki - lekarze rodzinni, zaś na górze znajdziemy lekarzy specjalistów - anestezjologów, kardiologów, neurochirurgów oraz ordynatorów.
Najmłodszy lekarz rozpoczynający pracę, za 160 godzin przepracowanych miesięcznie w szpitalu dostaje 2200 złotych na rękę. To bardzo niskie wynagrodzenie, które łatwo może zniechęcić młodych do pozostania w kraju.
Dla porównania średnie miesięczne wynagrodzenie brutto kardiologa w Polsce wynosi 5213. Jedna czwarta spośród nich zarabia już powyżej 9340 zł.
Z raportu resortu zdrowia przedstawiającego zarobki ordynatorów i ich zastępców na podstawie danych za 2014 r., wynika, że średnia płaca ordynatora wynosiła 11267 zł. Tyle, że, jak podkreślano w raporcie, połowa z tego przypadała na pensję, druga część - na dodatki.
Do pracy etatowej w szpitalu dochodzą też płatne dyżury, które są różnie opłacane. Wszystko zależy od stawki godzinowej. Lekarz może być zatrudniony np. w nocnej pomocy lekarskiej i za godzinę pracy dostanie stawkę pomiędzy 30, a 50 złotych.
Więcej: www.polskieradio.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)