Zaostrza się protest pielęgniarek. Już 49 na L4. Szpital odwołuje kilkadziesiąt zabiegów

Autor: oprac. MP • Źródło: Radio Kielce/Rynek Zdrowia23 sierpnia 2022 13:42

Już 49 pielęgniarek przebywa na zwolnieniu lekarskim, a  szpital odwołuje około 60 zabiegów i przechodzi w tryb ostro-dyżurowy. Protest w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach zaostrza się. Problemem są pensje po podwyżkach.

Zaostrza się protest pielęgniarek. Już 49 na L4. Szpital odwołuje kilkadziesiąt zabiegów
Protest pielęgniarek w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. 49 poszło na "L4" Fot. AdobeStock
  • Ponad 30 pielęgniarek pracujących w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach poszło na zwolnienia - poinformowała 22 sierpnia TVP Kielce
  • We wtorek, 23 sierpnia, liczba przebywających na "L4" pielęgniarek anestezjologicznych i instrumentariuszek wzrosła do 49
  • Jak wylicza Radio Kielce, to ponad 50 proc. obsady pielęgniarskiej na bloku operacyjnym, przez co szpital zmuszony jest odwołać około 60 najbliższych planowanych operacji

Protest pielęgniarek w Kielcach. Centrum Onkologii odwołuje zabiegi

Około 60 operacji planowanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach zostało odwołanych - informuje Radio Kielce. To efekt pójścia pielęgniarek anestezjologicznych i instrumentariuszek na zwolnienia lekarskie.

22 sierpnia ponad 30 przedłożyło L4, dzień później do koleżanek dołączyły kolejne pielęgniarki, przez co braki obsady na bloku operacyjnym sięgnęły już ponad 50 proc.

Pielęgniarki protestują przeciwko nowemu sposobowi wyliczania pensji, na podstawie wprowadzonej 1 lipca ustawy o najniższych wynagrodzeniach.

- Około 50 pań w tej chwili jest już na zwolnieniach lekarskich. 24 z nich, to pielęgniarki instrumentariuszki, a 25 to pielęgniarki anestezjologiczne. Niestety, w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni utrzymać tylko ostrodyżurowy tryb pracy szpitala. Zabiegi wykonywane są tylko u pacjentów, u których występuje zagrożenie życia. Natomiast zabiegi planowe są wstrzymane do odwołania - tłumaczy cytowana przez rozgłośnię Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

Dyrekcja szpitala szuka pielęgniarek na zastępstwo

- Dyrekcja szpitala pracuje nad tym, aby zatrudnić pielęgniarki z zewnątrz. Wtedy mogłyby być wykonywane zabiegi planowe. Ja będą codziennie rozmawiał z pielęgniarkami, z dyrekcją innych szpitali. Będziemy chcieli na bieżąco reagować tak, by ciągłość świadczeń była zapewniona - mówi zaś Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, które jest organem prowadzącym placówkę.

Radio Kielce wylicza, że średnie wynagrodzenie pielęgniarek w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wynosi ponad 8 840 złotych brutto.

W środę, 24 sierpnia, mają odbyć się rozmowy dyrektorów świętokrzyskich placówek medycznych z zarządem województwa, dotyczące problemów z nowymi wynagrodzeniami pielęgniarek.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum