Zamykają oddział pediatryczny. To jedyny w mieście

Autor: oprac. JPP • Źródło: Gazeta Wyborcza02 kwietnia 2022 15:15

Z powodu problemów finansowych szpital zamyka oddział pediatryczny w ZOZ w Świętochłowicach. To jedyny taki oddział w mieście, w związku z tym mali pacjenci będą odsyłani do sąsiednich miast.

Zamykają oddział pediatryczny. To jedyny w mieście
Zamykają oddział pediatryczny. To jedyny w mieście Fot. Shutterstock

 

Zamykają jedyny w mieście oddział pediatryczny

O sprawie informuje katowicka redakcja Gazety Wyborczej. W Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach zostanie zamknięty oddział pediatrii, na którym jest 15 łóżek i pięciu lekarzy. 

- Jaką oszczędność przyniesie szpitalowi likwidacja jednego oddziału? O jakiej kwocie mówimy? - pytają cytowani przez "GW" medycy i wskazują, że na oddziale leczone są choroby infekcyjne, zaburzenia kardiologiczne i problemy brzuszne. Dzieci otrzymują tu pierwszą, ważną pomoc, a jeśli jest potrzeba kierowane są do bardziej specjalistycznych ośrodków. 

Jednak wygląda na to, że decyzja, że szpital zostanie bez pediatrii jest ostateczną. Mali pacjenci będą kierowani do najbliższych placówek w sąsiednich miastach: Chorzowie i Rudzie Śląskiej.

"GW" w sprawie zamknięcia oddziału zwróciła się do dyrekcji szpitala w Świętochłowicach. W odpowiedzi otrzymała pismo Anity Przytockiej, prezes zarządu placówki. Wskazano w nim na złą sytuację finansową oddziału (ujemne wyniki finansowe od pięciu lat, koszt utrzymania w ubiegłym roku - 1,5 mln zł) oraz niewielką liczbą hospitalizowanych tu dzieci (średnio w zeszłym roku na pediatrii przebywało 3 dzieci).

- Decyzja została poprzedzona półrocznym utrzymywaniem oddziału po to, aby sprawdzić zasadność tego kierunku działania. Mimo zwiększonej zachorowalności dzieci, spadkowy trend nie zmienił się, co obrazuje liczba ok. 320 dzieci przyjętych przez 365 dni ubiegłego roku -  poinformowała w piśmie do "GW" prezes.

Jak tłumaczyła wpływ na taką sytuację ma bliskość trzech innych wyspecjalizowanych ośrodków pediatrycznych w regionie.

 

Świadczenia pediatryczne w ramach poradni. Patologia noworodka zostaje

Zastrzegła ponadto, że szpital nie zamierza likwidować oddziału patologii noworodka, który ma zostać przyłączony do oddziału neonatologii. Utrzymana zostanie również poradnia POZ, w ramach której będą rozwijane świadczenia pediatryczne. 

Podobne stanowisko przedstawiła rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, który jest właścicielem szpitala.

- Statystki szpitalne jednoznacznie wskazują na regularnie malejącą liczbę dzieci w procesach hospitalizacji przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na usługi medyczne wśród osób starszych - cytuje odpowiedź Katarzyny Tomczyk "GW". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum