Zamość: szpital papieski zabiega o niższy podatek

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2010 10:56

Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu stara się o zmniejszenie podatku od nieruchomości.

Jaką opcję wybierze urząd?

W pierwszej wersji żądano od szpitala wpłacenia do miejskiej kasy ok. 740 tys. zł.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na wniosek szpitala zmieniło wcześniejszą decyzję prezydenta Zamościa i orzekło, że zamojski szpital papieski może zapłacić niższy o ok.180 tys. złotych podatek od nieruchomości. Kolegium uznało, że miasto niesłusznie naliczyło placówce podatek od pomieszczeń, w których nie leczy się pacjentów.

Zdaniem Marii Sawickiej, zastępcy dyrektora Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Zamość, podatek został naliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami.

– Szpital w swoim zeznaniu podatkowym deklarował wpłatę ok. 400 tys. złotych z tytułu podatku od nieruchomości. Mimo decyzji SKO pozostaje nam do uregulowania jeszcze spora kwota, bo prawie 540 tys. złotych.  Odwołujemy się jeszcze od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kwestionujemy w naszym odwołaniu wysokość naliczanego podatku od niektórych powierzchni – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy szpitala.

– Przyznam, że dzwoniłem po innych szpitalach żeby zorientować jak to jest rozwiązywane w innych miastach i placówkach. Wysokość podatku, w przypadku szpitali jest kwestią w dużej mierze uznaniową. Są placówki, które miasto zwalnia z tego podatku, wiedząc, jakie są kłopoty w służbie zdrowia. W innych przypadkach szpitale płacą podatek według preferencyjnych stawek. Wszystko zależy od tego jak wygląda współpraca z władzami miasta – dodaje Pankiewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum