Dziennik Wschodni, IB/Rynek Zdrowia | 13-11-2009 11:33

Zamość: nowa stawka podatku zabije zadłużony szpital...

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu walczy z decyzją Urzędu Miasta, który chce podnieść lecznicy kwotę podatku od nieruchomości o około 330 tys. zł.

Większe obciążenie podatkowe może okazać się dla zamojskiego Szpitala fatalnym w skutkach. Foto: szpital.zam.pl

Zdaniem urzędników pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i socjalne tj. kuchnie, pralnie, piwnice, poczekalnie lub magazyny nie powinny być objęte  preferencyjną stawką podatku, ponieważ nie są one związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

– Takie naliczenie jest zgodne z przepisami, orzecznictwem NSA i stanowiskiem ministra finansów – mówi Dziennikowi Wschodniemu Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Zamojski Szpital Niepubliczny ma naliczany podatek na takich właśnie zasadach.

Dla Szpitala Wojewódzkiego, który płaci obecnie około 400 tys. zł rocznie podatku od nieruchomości, podwyższenie tej kwoty o 330 tys. zł to nie lada problem. Tym bardziej, że lecznica jest zadłużona na 51 mln zł, z czego 25 mln zł to zobowiązania wymagalne.

– Nie byłoby żadnych kłopotów finansowych, gdyby NFZ płacił za wykonane świadczenia – podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ryszard Pankiewicz, rzecznik SW im. Jana Pawła II. – Tymczasem za II półrocze ub. r. mamy 13 mln zł niezapłaconych nadwykonań, za br. 15 mln zł, nie wspominając o wcześniejszym okresie: 4,5 mln zł za 2000 r., 6,6 mln zł za 2003 r. i 2,8 mln za 2004 r.

Ryszard Pankiewicz podkreśla, że wielu krajach UE szpitale są po prostu zwalniane z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego wielokrotnie występował o takie zwolnienie do Urzędu Miasta w Zamościu, ale zamiast tego ten zlikwidował stawkę preferencyjną.

– W przypadku pomieszczeń administracyjnych nie będziemy się spierać: nie mają one nic wspólnego ze świadczeniem usług medycznych, a zatem preferencji w podatku od nieruchomości nie ma – wyjaśnia Ryszard Pankiewicz. – Ale czy ze świadczeniem usług medycznych nie są związane, oczywiście pośrednio, poczekalnie przed gabinetami lekarskimi lub np. szpitalna kuchnia przygotowująca posiłki dla hospitalizowanych?

Dlatego SW im. Jana Pawła II zdecydował się na zaskarżenie decyzji prezydenta Zamościa do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO decyzję uchyliło i przekazało ją do ponownego rozpatrzenia. Na tym jednak nie koniec, rzecznik prezydenta zwraca bowiem uwagę, że SKO nie raz uchylało decyzje podatkowe w pierwszej instancji, a następnie, po ponownym rozpatrzeniu, utrzymywało je w mocy. Nowa decyzja prezydenta nie będzie zatem inna, niż pierwsza.

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu hospitalizuje rocznie na oddziałach około 30 tys. osób. W ciągu roku szpitalne poradnie przyjmują około 160 tys. pacjentów. Od wiosny placówka wdraża pakiet antykryzysowy: ruszył płatny parking przed szpitalem, rozważany jest outsourcing laboratoriów i kuchni.