Zamkną dwa oddziały w szpitalu wojewódzkim na Śląsku. Przez brak personelu

Autor: oprac. KG • Źródło: Rybnik dla Was24 czerwca 2021 13:18

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku zawieszone zostaną dwa oddziały: pediatryczny i laryngologiczny. Powodem jest brak personelu. Wnioski w tej sprawie trafiły do wojewody śląskiego

Oddziałom pediatrii i laryngologii w szpitalu w Rybniku grozi zawieszenie. Fot. Fotolia
  • Do wojewody śląskiego trafiły wnioski o czasowe zawieszenie pediatrii i laryngologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku
  • Powodem decyzji w sprawie zamknięcia oddziałów są braki kadrowe na obu oddziałach
  • To nie pierwszy taki przypadek, gdy przez brak personelu, zostają zamknięte szpitalne oddziały. Przed tygodniem pisaliśmy o zamknięciu SOR we Wrosławiu. Tam powód był ten sam

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku w środę 23 czerwca odbyło się spotkanie z dyrekcją, w czasie którego zdecydowano "o likwidacji bądź czasowym zawieszeniu oddziałów laryngologii i pediatrii" - podaje portal ''Rybnik dla Was''.

Decyzja o zawieszeniu oddziałów ma zapaść niezwłocznie

Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego potwierdza, że do wojewody trafiły wnioski o czasowe zawieszenie wskazanych oddziałów. Decyzję w tej sprawie wojewoda ma podjąć niezwłocznie.

- Do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły wnioski złożone przez dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku dotyczące możliwości czasowego zawieszenia dwóch oddziałów: otolaryngologii i pediatrii dziecięcej odpowiednio od 1 lipca do 31 października i 31 sierpnia 2021 r., co jest spowodowane deficytami kadrowymi i brakiem możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej ich pacjentom - cytuje portal ''Rybnik dla Was'' rzecznika prasowego Alinę Kucharzewską.

Czytaj również: SOR w szpitalu wojewódzkim zamknięty. Powodem jest brak personelu

Winne braki kadrowe i konflikt z dyrekcją?

Informację o zawieszeniu oddziałów potwierdza też szef szpitalnej "Solidarności" - Piotr Rajman. Wskazuje, że do wojewody trafiły wnioski o zawieszenie oddziałów otolaryngologii, gdzie lekarka zrezygnowała z pracy oraz pediatrii, gdzie od dawna był konflikt z dyrekcją.

Rajman podaje, że ‘’pediatria jednak ma zacząć normalnie funkcjonować już od września’’.

Oddział pediatryczny w Rybniku jest wieloprofilowym oddziałem przeznaczonym dla pacjentów od 1. miesiąca życia do 18. roku życia. Oddział dysponuje 30 łóżkami.

Dodajmy, że to nie pierwszy raz, gdy z powodu braków kadrowych zamykane są szpitalne oddziały. W ubiegłym tygodniu właśnie z tego powodu zamknięto szpitalny oddział ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. 

O trudnej sytuacji kadrowej w polskich szpitalach rozmawiali uczestnicy VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2021, Katowice, 14-16 czerwca). Wskazywali, że jednym z możliwych sposobów rozwiązania tego problemu - oprócz podnoszenia płac - jest większe niż obecnie zatrudnianie personelu pomocniczego odciążającego lekarzy i pielęgniarki.

Czytaj więcej: Przed takim scenariuszem ostrzegali eksperci: "Nie ma medyków, nie ma leczenia"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum