Zamiast wydawać pieniądz na niepełnosprawnych, to je oszczędzają

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 15:30

Zakłady pracy chronionej nie wykorzystują pieniędzy z zakładowego funduszu rehabilitacji niepełnosprawnych (ZFRON), bo przepisy są zbyt restrykcyjne.

Według niektórych szacunków, zakłady pracy chronionej zgromadziły na rachunkach zakładowego funduszu rehabilitacji niepełnosprawnych ZFRON około 1 mld zł. Urzędy skarbowe sprawdzają obecnie, jak duże środki są obecnie zgromadzone na rachunkach ZFRON.

Pieniądze te, zgodnie z obowiązującym prawem, można wydać jedynie na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz na dozwoloną przepisami unijnymi pomoc publiczną de minimis. W ciągu trzech lat firmy nie mogą wykorzystać więcej niż 200 tys. euro takiego wsparcia. Limit ten najbardziej utrudnia wykorzystanie pieniędzy z ZFORN. Znacznym ułatwieniem – jak twierdzą pracodawcy, byłoby podwyższenie limitu do 0,5 mln euro.

Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia, że pracodawcy mogliby wykorzystać te środki np. na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz na wyposażenie stanowisk ich pracy.

Pomysłów na wykorzystanie pieniędzy z ZFRON jest, oczywiście, więcej. Jednym z rozwiązań, proponowanych przez pracodawców, jest ich przeznaczenie m.in. na realizację nowych inwestycji, które pozwalają na tworzenie nowych miejsc pracy, pożyczanie pieniędzy z funduszu na cele służące rozwojowi firmy czy umieszczanie środków ZFORN na oprocentowanej lokacie.

Prawną możliwość, która daje furtkę rządowi do wprowadzenia zmian w ustawie o zakładach pracy chronionej, stwarza decyzja Komisji Europejskiej, zgodnie z którą w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. firmy mogą otrzymywać pomoc de minimis do wysokości 0,5 mln euro, jeżeli jej udzielenie umożliwi ratowanie firm przed likwidacją.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum