Zamiast koniaku... okna

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zrowia • • 26 listopada 2008 10:35

Oddział hematologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy może doczeka się w końcu nowych okien. A wszystko dzięki pomysłowi pacjenta, który chciał się odwdzięczyć szpitalowi. Zamiast zanosić lekarzom koniaki, Włodzimierz Wicha ze wsi Lasów pod Zgorzelcem postanowił zebrać pieniądze na szpitalne okna.

- Leżałem w październiku na hematologii - opowiada Włodzimierz Wicha. - Wcześniej byłem w wielu innych szpitalach, ale dopiero w Legnicy poczułem się jak w serialowym szpitalu w Leśnej Górze. Taka tam była wspaniała opieka. Zastanawiałem się, jak mogę okazać swoją wdzięczność i wtedy pomyślałem o tych oknach.

Bo okna na oddziale to rzeczywiście wielki problem. Są tak nieszczelne, że po salach hula wiatr. Problem nieszczelnych okien dotyczy zwłaszcza pomieszczeń dla personelu. Pielęgniarki po prostu marzną.

Szpitalni konserwatorzy robią, co mogą, ale wysłużone okna i tak przepuszczają zimno. A na ich wymianę szpital nie ma pieniędzy. Wicha wyliczył, że na nowe okna trzeba ok. 24 tys zł. Zrobił plakaty z numerem konta i rozwiesił m.in. na terenie szpitala. Umieścił także  ogłoszenie w gazetce zakładowej. Namawia do wpłat znajomych i kolegów z pracy w kopalni Turów. Zainteresowanie jest duże. Informację o zbiórce na okna zamieszczono także na stronie internetowej szpitala.

Piotr Borys, wicemarszałek województwa ocenia inicjatywę wdzięcznego pacjenta:

- To bardzo dobry pomysł. Daliśmy ostatnio na oddłużenie szpitala w Legnicy 10 mln zł i dodatkowo 2 mln zł na inwestycje, ale potrzeby są większe. Takie inicjatywy ludzi, którzy czują się wdzięczni za szpitalną opiekę, są podejmowane i realizowane również w bogatych krajach Unii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum