Zaliczki covidowe w szpitalach do zwrotu. Kraska odpowiedział na wątpliwości

Autor: oprac. KM • Źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej30 marca 2022 13:00

Co jeśli szpitale nie będą w stanie zwrócić covidowych zaliczek? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na poselską interpelację i informuje, że zaliczki mają zostać zwrócone maksymalnie do 31 grudnia 2023 roku.

Zaliczki covidowe w szpitalach do zwrotu. Kraska odpowiedział na wątpliwości
Do 31 grudnia 2023 roku zaliczki mają zostać rozliczone przez szpitale Fot. Shutterstock
  • NFZ w wyniku pandemii zobowiązał się do wypłacania placówkom ochrony zdrowia co miesiąc 1/12 kontraktów
  • Miało to na celu ochronę szpitalnych finansów przed skutkami mniejszej liczby świadczeń. Ale później NFZ kazał zwrócić pieniądze. Co jeśli szpital nie będzie miał z czego zwrócić zaliczki?
  • Zaliczki mają jednak zostać rozliczone: w kolejnych okresach rozliczeniowych, do końca 2023 roku
  • Teraz, jeśli szpital nie wykona deklarowanej liczby świadczeń, zwrot zaliczek może nastąpić w ratach

 

Zaliczki covidowe dla szpitali do zwrotu. Co jeśli szpitali na to nie stać?

Jak pisze w interpelacji poseł Monika Wielichowska, "w związku z pandemią, jednym z instrumentów, jakie wdrożył NFZ, mających chronić finanse szpitali przed skutkami zmniejszonej liczby wykonanych świadczeń, było wypłacanie placówkom co miesiąc 1/12 kontraktów, bez względu na wielkość ich realizacji". Dodaje, że "była to tarcza mająca zapewnić szpitalom płynność finansową". Jednak NFZ poinformował o konieczności zwrotu tych pieniędzy, co zaskoczyło dyrektorów szpitali.

- Ze względu na trwającą pandemię i szybko rosnące koszty funkcjonowania, wiele szpitali, mimo dodatkowych środków, nie było w stanie „nadrobić” realizacji kontraktu ani oddać do NFZ covidowych zaliczek do końca 2021 roku - pisze posłanka, dodając, że był to pierwszy termin zwrotu 1/12 kwoty kontraktów. Ostatecznie wnioski o rozliczenie tej kwoty można składać do 31 grudnia. Do 10 grudnia 2021 r. należało w tej sprawie złożyć wniosek do oddziału NFZ i wpłynęło ich 5 tysięcy.

Dyrektorzy mają teraz niemały problem: jak podkreśla autorka interpelacji, zostali ukarani koniecznością oddania dużych kwot, choć realizowanie kontraktu w czasie pandemii często było niemożliwe, a "straty są nie do odrobienia". Powstało zatem pytanie: co w przypadku, gdy szpitale nie będą w stanie zwrócić covidowych zaliczek?

 

Kraska: do końca grudnia 2023 zaliczki środki mają zostać rozliczone

W odpowiedzi wiceminister Waldemar Kraska przyznaje, że część świadczeniodawców w czasie pandemii "nie miała możliwości realizacji
wszystkich świadczeń", co spowodowało "znaczne obniżenie liczby wykonywanych świadczeń, a w efekcie obniżenie wysokości otrzymywanych środków finansowych za udzielane świadczenia".

Przypomina, że w marcu 2020 r. "wprowadzono regulacje polegające na wypłacie tym świadczeniodawcom wynagrodzenia w formie zaliczkowej" co zobligowało dyrektorów wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia do rozliczenia tych środków, a świadczeniodawców - do wykonania świadczeń opieki zdrowotnej, za które pobrali zaliczki. 

Minister podkreśla, że "objęte umową świadczenia opieki zdrowotnej powinny zostać rozliczone (zrealizowane) przez świadczeniodawcę, gdy zakończą się (ustąpią) określone w przepisie przeszkody do ich wykonania, nie później niż do końca okresu rozliczeniowego". Potwierdza, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami rozliczenie środków wypłaconych świadczeniodawcom w formie tzw. 1/12 "będzie mogło nastąpić w kolejnych okresach rozliczeniowych, następujących po dniu 31 grudnia 2021 r., tj. w okresie rozliczeniowym przypadającym na rok 2022 i 2023". Rozliczanie w związku z tym ma nastąpić maksymalnie do 31 grudnia 2023 roku.

Szpitale będą mogły rozliczyć się również w ramach kolejnych umów na ten sam rodzaj świadczeń, a nie tylko w ramach umowy, z którą wiązało się wypłacanie zaliczek, jeśli są to umowy wieloletnie. Jeśli nie zrealizują świadczeń, zwrot zaliczek może nastąpić w systemie ratalnym przy rozłożeniu rat nawet na dwa lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum