Zakopane: szpital wdrożył system w ramach projektu MedKompas

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2016 18:31

W Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem zakończono wdrażanie systemu systemu compliance. Wszystkie działania w tym zakresie odbywały się w ramach projektu MedKompas prowadzonego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Wyrobów Medycznych Polmed.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

MedKompas w nowej odsłonie prowadzony jest od listopada 2014 r. W ramach projektu kontynuowane są niektóre działania z poprzedniego etapu, jak na przykład organizowane w całej Polsce darmowe warsztaty na temat prawnych i etycznych aspektów współpracy przedstawicieli ochrony zdrowia z przedstawicielami przemysłu medycznego, czy ogólnopolska kampania promująca etyczne relacje w ochronie zdrowia.

W pierwszym etapie wdrażania takich mechanizmów w zakopiańskim szpitalu eksperci zespołu MedKompas opracowali uniwersalny zestaw dokumentów stanowiący podstawę wprowadzenia systemu compliance do dowolnej placówki ochrony zdrowia. Są to m.in: podręcznik opisujący funkcjonowanie systemu compliance w szpitalu, kodeks etyki dla placówek ochrony zdrowia, rekomendowane wzory umów.

- W przyszłości z tych wzorców będzie mogła skorzystać każda placówka ochrony zdrowia, która będzie chciała wdrożyć u siebie system compliance. Mamy nadzieję, że te wzorce okażą się pomocne w ustalaniu transparentnych zasad współpracy i staną się praktycznym narzędziem, którym chętnie posługiwać się będą osoby zarządzające szpitalami - powiedział Witold Włodarczyk, dyrektor generalny OIGWM Polmed.

Projekt przewiduje dostosowanie bazowego zestawu dokumentów i pilotażowe wdrożenie systemu compliance w trzech wcześniej wytypowanych placówkach. Pierwszą z nich jest Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem. Proces wdrażania systemu w tej placówce trwał kilka miesięcy.

- Musieliśmy dokonać adaptacji uniwersalnego zestawu dokumentów do wymagań placówki w Zakopanem. Dlatego najpierw przeprowadziliśmy ankietę i zbadaliśmy faktyczne potrzeby tego szpitala i jego pracowników, a następnie wdrożyliśmy odpowiednie zmiany w kodeksie i pozostałych wzorcowych dokumentach - tłumaczy dr Dariusz Bąk, ekspert ds. etyki, członek zespołu MedKompas.

Końcowym etapem wdrożenia systemu compliance było przeprowadzenie szkoleń dla pracowników szpitala, aby zapoznać ich z nowo wprowadzonymi dokumentami i zasadami działania systemu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum