Zakopane: kierowcy do zwolnienia, za kierownicą siądą ratownicy

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Tygodnik Podhalański/Rynek Zdrowia   • 01 października 2009 11:03

W karetkach Szpitala Powiatowego im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem miejsca kierowców zajmą ratownicy medyczni wyposażeni w GPS.

Zakopane: kierowcy do zwolnienia, za kierownicą siądą ratownicy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Część pracowników szpitala wypowiada się anonimowo, że kierowcy mają 20 lat doświadczenia w jeżdżeniu po specyficznym, górskim terenie, znają każdy przysiółek i osiedle, a ratownicy to często ludzie zjeżdżający na dyżury spoza Podhala.

Jak informuje Tygodnik Podhalański, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Zakopanem dysponuje trzema karetkami: dwiema podstawowymi i jedną specjalistyczną.

Zgodnie z przepisami w podstawowej pracował kierowca i dwóch ratowników. W specjalistycznej lekarz, pielęgniarka, ratownik i kierowca.

Cięcia kosztów sprawiają, że ze specjalistycznych karetek w kraju znikają pielęgniarki, a kierowcy musieli zrobić kursy ratownicze, żeby spełniać ustawowe warunki (trzy osoby po medycznym przeszkoleniu na karetkę specjalistyczną).

Zakopiański szpital poszedł jeszcze dalej. Zwalnia kierowców, a na ich miejscu sadza ratownika. Nie narusza tym litery prawa, bo w karetce podstawowej będą dwie osoby po medycznym przeszkoleniu.

Orientację w terenie ma ułatwić GPS, wyposażony w najlepsze mapy. – Dostaniemy mapy od TOPR-u i Straży Granicznej. Poza tym jest jeszcze dyspozytorka pogotowia, która będzie dokładnie informować gdzie jechać – mówi Tygodnikowi Podhalańskiemu Marian Papież, dyrektor ds. medycznych zakopiańskiego szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum