Zagrożona wypłata rent i emerytur? Pracownicy ZUS-u zapowiedzieli strajk. Rzecznik uspokaja

Autor: KK • Źródło: Radio Zet/Rynek Zdrowia03 czerwca 2022 15:00

Ewentualny strajk pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wpłynie na wypłaty rent, emerytur ani innych świadczeń - mówi rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznacza, że jeśli nawet dojdzie do strajku, to związki zawodowe liczą 160 osób, podczas gdy wszystkich pracowników ZUS-u jest 40 tysięcy.

Zagrożona wypłata rent i emerytur? Pracownicy ZUS-u zapowiedzieli strajk. Rzecznik uspokaja
Zakład Ubezpieczeń Społecznych liczy 40 tys. pracowników. Fot. Shutterstock
  • Piotr Müller, rzecznik rządu, na antenie Radia Zet pytany był o to, czy od lipca emeryci i renciści nie dostaną emerytur i rent
  • Powodem takiego biegu spraw miałby być zaplanowany strajk generalny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który ma rozpocząć się 27 czerwca i trwać bezterminowo
  • Strajk ma objąć cały kraj. Zapowiedź strajku ogłosił zarząd związku zawodowego "Związkowa Alternatywa"

Nie będzie wstrzymania wypłat świadczeń

Przewodniczący związku zawodowego "Związkowa Alterntywa" w jednej z wcześniejszych rozmów z Radiem Zet twierdził, że w wyniku strajku pracowników ZUS-u może zostać wstrzymana wypłata świadczeń.

Piotr Müller przypomniał dziś, że sam związek liczy 160 członków, natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych to 40 tysięcy wszystkich pracowników.

- Liczę, że sobie jednak poradzimy - przyznał Müller i zgodził się, że strajk prawdopodobnie będą realizować tylko członkowie "Związkowej Alternatywy".

Rzecznik rządu również zakłada, że "ten spór da się rozwiązać".

Wypłata świadczeń jest zautomatyzowana

- W większości przypadków świadczenia, jak również program 500 plus, są w dużej mierze zautomatyzowane, jeżeli chodzi o systemy informatyczne - poinformował Müller.

- Nie widzę obaw w tym zakresie - raczej osoby, które by nawet strajkowały, inne osoby są w stanie je zastąpić. Liczę tutaj na odpowiedzialność - powiedział rzecznik rządu.

- Oczywiście równolegle do tego pani prezes ZUS-u (prof. Gertruda Uścińska) prowadzi rozmowy z pracownikami co do pewnych rozwiązań płacowych, natomiast nie wydaje mi się, żeby groził nam strajk w tym zakresie, a tym bardziej jestem przekonany, że w żaden sposób nie grozi [zawieszenie] wypłaty rent, emerytur czy programu 500 plus, bo ZUS też obsługuje teraz ten program - podsumował Piotr Müller.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum