Zagrożona działalność aż 19 szpitali w trzech województwach. Wszystko przez brak węgla

Autor: oprac. SzB • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia31 sierpnia 2022 16:00

Działalność 19 szpitali w trzech województwach może być zagrożona. Wszystko przez brak dostawy węgla do pralni w Tykocinie, która świadczy usługę prania tekstyliów dla tych placówek.

Zagrożona działalność aż 19 szpitali w trzech województwach. Wszystko przez brak węgla
Zagrożona działalność 19 szpitali, w tym BCO. PAP/Artur Reszko
  • Przyjęcia pacjentów, a nawet zaplanowane operacje, są zagrożone w 19 szpitalach w trzech województwach. Powodem - brak węgla
  • Kopalnia w Bogdance wstrzymała dostawy do pralni w Tykocinie, która odpowiada za pranie tekstyliów dla placówek medycznych 
  • Na liście zagrożonych placówek są zarówno szpitale wojewódzkie, jak i specjalistyczne, powiatowe czy gminne

Zagrożona jest działalność 19 szpitali. Przyczyna? Brak węgla

Działalność 17 szpitali w województwie podlaskim oraz jednego na Lubelszczyźnie i jednego na Mazowszu jest zagrożona - poinformował "Polsat News".

Powodem jest wstrzymanie dostaw węgla przez przez kopalnię w Bogdance do pralni w Tykocinie, która odpowiada za pranie tekstyliów dla tych szpitali.

Na liście zagrożonych placówek są zarówno szpitale wojewódzkie, jak i specjalistyczne, powiatowe czy gminne - m.in. Białostockie Centrum Onkologii czy Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku. 

Pralnia zapowiada, że obecne zapasy wystarczą maksymalnie na dwa tygodnie pracy. 

- Nasza kotłownia jest zasilana węglem. Kotłownia powoduje powstawanie pary technologicznej, która zasila wszystkie urządzenia znajdujące się w pralni - wyjaśnił, w rozmowie z "PN", Andrzej Malinowski, który jest zarządcą pralni.

Pralni jest potrzebne 75 ton węgla miesięcznie

"Polsat News" dowiedział się ponadto, że najgorsza sytuacja jest w mniejszych miejscowościach. Te placówki nie są w stanie znaleźć nowego usługodawcy w tak krótkim czasie. 

W pralni miesięcznie jest prane ok. 150 ton tekstyliów. Do tego potrzebne jest z kolei 75 ton węgla. 

Zarządcy pralni wyjaśniają, że mogliby kupić węgiel od innych dostawców, ale to oznaczałoby znaczący wzrost kosztów, a na podwyżki w tym zakresie nie stać szpitali. 

W związku z tą sytuacją, dyrektorzy szpitali zastanawiają się nad zakupem ubrań medycznych, ale jednorazowych. To również są - w ogólnym rozrachunku - dodatkowe i wysokie koszty. 

Pralnia liczy na "przyznanie statusu zakładu strategicznego". Z informacji przekazanych Polsat News przez Urząd Marszałkowski wynika, że pralnia raczej nie może liczyć na status partnera strategicznego w regionie, gdyż prowadzi działalność komercyjną. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum