Zagraniczne leczenie - może będzie nowa unijna dyrektywa

Autor: Money.pl/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2010 12:42

Hiszpanie prawdopodobnie przygotowali projekt dyrektywy, która ma ułatwić szerszy dostęp do leczenia na terenie Unii Europejskiej.

Każdy mieszkaniec UE ma teoretycznie prawo do świadczeń zdrowotnych na terenie innego kraju. W przypadku nagłego zachorowania czy wypadku, nie ma barier w dostępie do leczenia za granicą, ale wykonanie planowego zabiegu wymaga – w przypadku Polski – zgody NFZ.

Jest ona udzielana, gdy tego typu zabieg w ogóle nie jest wykonywany w Polsce lub gdy stan pacjenta pogarsza się, a nie ma możliwości przyśpieszenia terminu operacji czy zabiegu w kraju. Praktycznie jednak NFZ wyraża zgodę na procedury, których nie wykonują polskie szpitale - informuje serwis Money.pl.

Promesę w 2008 roku otrzymało 114 pacjentów, 26 odmówiono, w 2009 roku – 139 pacjentów, a 42 odmówiono.

Najczęściej zgoda prezesa NFZ dotyczyła zabiegu, leczenia z zakresu ortopedii, okulistyki, radioterapii, specjalistycznych badań diagnostycznych oraz chirurgii.

Dostępność do leczenia na terenie Unii miała się zwiększyć za sprawą dyrektywy. Nieograniczonemu dostępowi do leczenia sprzeciwiło się jednak siedem krajów, w tym Polska i Hiszpania. Minister zdrowia Ewa Kopacz tłumaczyła, że przepis ten dawał dużo większe szanse zamożnym i mobilnym, poza tym mógłby finansowo rozłożyć polski system zdrowotny.

Unijna dyrektywa, którą odrzucono nie trafiła jednak do kosza. Hiszpania, która od stycznia przejęła przewodnictwo zapowiada, że wróci do negocjacji na początku tego roku. Chce uwzględnić postulaty krajów, które były przeciw proponowanemu wówczas rozwiązaniu.

W opinii Adama Kozierkiewicza, eksperta ds. finansów w ochronie zdrowia, gdyby dyrektywa weszła w życie w obecnym kształcie, system opieki zdrowotnej w Polsce zbliżyłby się do holenderskiego lub belgijskiego. Pojawiłoby się zapotrzebowanie na zdrowotne ubezpieczenia prywatne, a pacjenci za operacje za granicą otrzymywaliby częściową refundację z NFZ. Różnicę płaciliby z ubezpieczenia.

Jeśli zaś dyrektywa ograniczy dostęp do transgranicznych usług medycznych – co też jest możliwe – skorzysta na niej kilka milionów osób mieszkających na terenach przygranicznych. Zdaniem Kozierkiewicza mogłoby to opłacać się, m.in. w okulistyce, tomografii komputerowej i diagnostyce.

Sprawa dyrektywy być może powróci w styczniu tego roku. Hiszpania ma już podobno projekt własnej dyrektywy, która ma ułatwić leczenie za granicą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum