Żagań: trzecie TAK za likwidacją szpitala... dla jego ratowania

Autor: Gazeta Lubuska, KR/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2009 13:00

Już po raz trzeci radni powiatowi podjęli decyzję o likwidacji szpitala w Żaganiu. Dwie poprzednie uchwały przepadły na błędach formalnych.

Żagań: trzecie TAK za likwidacją szpitala... dla jego ratowania
Foto: www.spzoz.zagan.pl

Mimo sprzeciwu zakładowej Solidarności i obaw wojewódzkiego forum związków zawodowych, za likwidacją powiatowego SP ZOZ w Żaganiu opowiedziało się 16 żaganskich radnych. Dwóch było przeciw. Poprzednie dwie uchwały rady powiatu przepadły m.in. z powodu braku opinii niektórych związków zawodowych. Zarząd powiatu uzyskał wymagane opinie (szpitalna Solidarność i forum związkowego wypowiedziały się negatywnie, na tak były OPZZ okręgowa izba pielęgniarek i położnych), ale nie były one wiążące przy podejmowaniu decyzji.

Zakładowi związkowcy szczególnie podnosili fakt, że 105. Szpital Wojskowy w Żarach, który ma przejąć usługi medyczne w żagańskiej lecznicy nie ma m.in. ginekologii z położnictwem, oddziału noworodków i endoskopii – nie będzie więc mógł oferować tych usług w Żaganiu.

Jak zapewnił starosta Krzysztof Jarosz, Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się już na przejęcie leczenia w Żaganiu. Szpital wojskowy ma dokonać niezbędnych zmian statutowych, by bez przeszkód mógł podjąć zapewnienie świadczeń medycznych w żagańskim szpitalu, w dotychczasowym zakresie. Jeden z zarzutów związkowców dotyczył też bezczynszowej dzierżawy mienia żagańskiego szpitala. Sprzeciwają się temu, że żarska lecznica będzie korzystała z mienia powiatu nieodpłatnie.

– W umowie użyczenia na okres trzech lat pojawi się zapis, że odpis amortyzacyjny żarska lecznica przeznaczy na remonty szpitala i zakup sprzętu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Iwona Hryniewiecka, rzecznik prasowy starostwa żagańskiego.

Jak poinformowała, termin ustania działalności medycznej Szpitala Powiatowego w Żaganiu przewidziany jest na 31 marca 2010 r., zaś czynności likwidacyjne mają się zakończyć do 30 września 2010 r.

Połączenie placówek, to ratunek dla żagańskiej lecznicy, której dług wynosi ok. 20 mln zł. Żeby móc połączyć SP ZOZ w Żaganiu ze 105. Szpitalem Wojskowym trzeba go najpierw postawić w stan likwidacji. Jego długi przejmie powiat, który po likwidacji placówki, będzie zabiegał o zwrot tej kwoty z rządowego planu B. Połączenie szpitali ma też pozwolić na utworzenie jednego silnego szpitala w południowej części województwa lubuskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum