Żagań, Żary: będzie fuzja szpitali, będzie pewnie protest związkowy

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2009 10:41

Za połączeniem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żaganiu z 105. Szpitalem Wojskowym w Żarach są władze powiatu żagańskiego i żarska placówka, a przeciw - pracownicy żagańskiego szpitala i mieszkańcy powiatu.

Anna Janikuła-Kotyrło, przewodnicząca szpitalnej „Solidarności”, poinformowała Gazetę Lubuską, że pod protestem dotyczącym połączenia, zebrano już ponad trzy tysiące podpisów. Dodaje, że szpital jest żywicielem dla prawie 290 osób. Na listę wpisali się również niezadowoleni z tej decyzji mieszkańcy powiatu.

Tymczasem dług szpitala sięga ok. 16 mln zł. Starosta żagański liczy, że połączenie z żarską placówką ułatwi lecznicy wyjście z długu. W grę ma wchodzić pomoc z rządowego programu stabilizacyjnego wynosząca nawet ok. 12 mln zł.

Szefowa szpitalnej „Solidarności” uważa, że starostwo nie śledzi zmieniających się realiów.

– W lipcu została zatwierdzona poprawka budżetowa i w ramach oszczędności nie będzie ministerialnego dofinansowania.

Starosta Krzysztof Jarosz, który kilka dni wcześniej osobiście rozmawiał z wicewojewodą lubuskim Janem Świrepo uważa, że pieniądze w budżecie są.

– Prawie nikt nie jest gotowy na pozyskanie tych pieniędzy, dlatego jest duża szansa na dofinansowanie dla nas.

Zapewnił też, że połączenie z wojskową lecznicą ma poparcie wiceministra obrony narodowej. Czeka na ostateczną decyzję MON. Jarosz cieszy się z fuzji żagańskiego szpitala z jedną z najlepszych w kraju, dochodową placówką. Janikuła-Kotyrło jest innego zdania:

– Szpital wojskowy nie ma szans na samodzielne funkcjonowanie, z roku na rok ubywa żołnierzy. Za płotem jest konkurencja. Placówka, która funkcjonuje w kilku niszczejących budynkach ma mieć dominującą rolę po fuzji? Nasz nowoczesny szpital jest po bardzo dużym remoncie, lepiej poradzi sobie w nadchodzącej rzeczywistości – podkreśla i i przekonuje, że po przekształceniu lecznicy w spółkę prawa handlowego, powiat może także liczyć na ewentualne utrącenie długu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum