Zadłużenie szpitali: niepokoją zobowiązania wymagalne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2010 09:57

Zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w pierwszym kwartale 2010 r. wyniosły 9 mld 849 mln zł.

Jak wynika z danych resortu zdrowia, w tym samym okresie 2009 r. było to niewiele mniej, bo 9 mld 828 mln zł. To spadek w porównaniu z latami 2005-2007, kiedy długi przekraczały 10 mld zł, ale wzrost w porównaniu z początkiem dekady, kiedy wynosiły powyżej 7 mld zł.

Wzrosły jednak najdotkliwiej odczuwane przez szpitale zobowiązania wymagalne, czyli takie, dla których termin płatności już minął. Na koniec pierwszego kwartału 2010 r. wynosiły ponad 2 mld 415 mln zł – prawie tyle samo, ile za cały ubiegły rok, który zamknął się kwotą 2 mld 241 mln zł.

Dyrektorzy szpitali i samorządowcy podkreślają, że zadłużenie wynika przede wszystkim z niższych niż w 2009 r. przychodów z kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz niezapłaconych przez Fundusz nadwykonań z ostatnich lat.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, nie zgadza się z tymi argumentami:

– W ciągu dziesięciolecia funkcjonowania ubezpieczenia zdrowotnego nakłady na ochronę zwiększyły się niemal trzykrotnie, z ponad 20 mld zł do około 60. Pieniędzy w systemie naprawdę jest coraz więcej – podkreśla Troszyński.

Przypomina, że Fundusz wprowadzając nowy system rozliczeń w oparciu o tzw. jednorodne grupy pacjentów (JGP) w lipcu 2008 r., podwyższył wartość kontraktów ze szpitalami średnio o 15 proc. Zaznacza też, że większość dyrektorów polskich szpitali zarządza nimi bez zaciągania długów.

– Co do nadwykonań, to jeżeli są uzasadnione, oddziały NFZ regulują je. Nadto w ciągu każdego roku dokładamy do planu dla szpitali 1-2 mld zł, dzięki czemu można zwiększyć wartość kontraktów – zapewnia Troszyński.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum