Zachodniopomorskie: w tym województwie jest najgorzej, jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek

Autor: gs24.pl/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2019 20:01

Przez 5 lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce wzrosła o 15 tys. Województwo zachodniopomorskie jednak jest na szarym końcu i nadal brakuje nam ich przynajmniej 130. W Szczecińskiej Izbie Pielęgniarek i Położnych od 2016 roku przybyło 200 pielęgniarek, niestety większość nie weszła do zawodu.

Zachodniopomorskie: w tym województwie jest najgorzej, jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek
Fot. Shutterstock

W czwartek (18 kwietnia) odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Tematem była sytuacja zabezpieczenia mieszkańców w opiekę pielęgniarską i położniczą.

- Nadgodziny są planowane na dwa, trzy miesiące do przodu, bo pielęgniarek brakuje. Kto obstawi dyżur? I jest łapanka po oddziałach, która pielęgniarka ma chwilę wolnego, żeby przybiec. To jest nienormalne, ale jest traktowane jako normalne. Jak długo jeszcze? - zwróciła się stanowczo do zgromadzonych Małgorzata Szymankiewicz ze Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych

Okazuje się, że sytuacja dotycząca pielęgniarek i położnych w województwie pomorskim i zachodniopomorskim jest najgorsza w Polsce, jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek. W najbliższych latach osiągną te regiony wskaźnik około trzech pielęgniarek na tysiąc mieszkańców

Krystyna Ptok, przewodnicząca zarządu OZZPiP zauważyła, że w UE ten wskaźnik wynosi 9,2 pielęgniarki na tysiąc mieszkańców. Przypomniała, że jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem Europy, więc trzeba się spieszyć ze zmianami.

Na szczęście minister zdrowia zauważył problem. Po regulacjach finansowych 100 proc. pielęgniarek w 2018 roku po ukończeniu studiów zgłosiło się, by zarejestrować się i pobrać prawo wykonywania zawodu. To optymistyczne, bo odwrócił się negatywny trend.

Wcześniej na 5 tys. pielęgniarek zawód chciały wykonywać 3 tys., z czego tylko 60 proc. podejmowało w ogóle pracę. Porozumienie dotyczące płac to zaczyn dobrego, ale nadal pozostaje luka pokoleniowa - więcej osób odejdzie na emeryturę niż podejmie pracę.

Więcej: gs24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum