Zachodniopomorskie: są dodatkowe środki na 700 endoprotezoplastyk

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2019 20:25

Ponad 10 mln zł ekstra dostał Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Szczecinie na dodatkowe operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego - podał oddział Funduszu.

Zachodniopomorskie: są dodatkowe środki na 700 endoprotezoplastyk
W roku 2018 zachodniopomorski oddział NFZ sfinansował wszystkie wykonane operacje endoprotezoplastyki. Fot. archiwum

Jak informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, przekazane 10 mln złotych trafi do 10 zachodniopomorskich szpitali, co pozwoli skrócić kolejki i szybciej zoperować dodatkowo prawie 700 pacjentów oczekujących endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego.

Na wcześniejszy termin operacji czekają setki pacjentów zapisanych do oddziałów ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szczecinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Pyrzycach, Wałczu, Gryfiach i Drawsku Pomorskim.

Jak przypomina Małgorzata Koszur, w 2018 r. zachodniopomorski oddział Funduszu również otrzymał ekstra pieniądze na skrócenie kolejek do operacji.

- Wtedy średni rzeczywisty czas oczekiwania na endoprotezoplastykę skrócił się w stanach pilnych o prawie 5 miesięcy, a w stanach stabilnych, np. w Szpitalu Wojewódzkim w Zdunowie - o ponad rok, a w Kołobrzegu - o 80 dni - informuje rzeczniczka.

Dodaje: - W roku 2018 zachodniopomorski oddział NFZ sfinansował wszystkie wykonane operacje endoprotezoplastyki. Żaden ze szpitali nie pozostał bez wynagrodzenia za dodatkową pracę.

Obecnie zwiększone środki pochodzą z ostatniej zmiany planu finansowego dokonanej przez prezesa NFZ, za zgodą ministra zdrowia i ministra finansów.

W kraju, celem skrócenia kolejek, do wszystkich oddziałów NFZ trafi niebawem 680 mln złotych.

Środki zastaną przeznaczone na kontynuację w 2019 r. zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego (kwota 240 mln zł) oraz na sfinansowanie świadczeń gwarantowanych udzielonych ponad kwoty zobowiązań wynikających z zawartych umów (w kwocie 440 mln zł).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum