Zachodniopomorskie: problem smogu się kończy, bo kończy się sezon grzewczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2017 17:50

Na Pomorzu Zachodnim nie będzie środków na walkę ze smogiem, ponieważ Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie przyznał na ten cel dotacji - poinformował w czwartek (2 marca) zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Zachodniopomorskie: problem smogu się kończy, bo kończy się sezon grzewczy
Zachodniopomorski marszałek: brak dotacji na walkę ze smogiem. Fot. Fotolia

- W ramach programu miało zostać zlikwidowanych nie mniej niż dwa tysiące źródeł niskiej emisji w województwie. Przewidziano w nim mikrodotacje do 10 tys. zł na wymianę przestarzałych palenisk - powiedział Geblewicz dziennikarzom.

- Wystąpiliśmy do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska o przekazanie dotacji na uruchomienie Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Wniosek nie został rozpatrzony, nie poddano go nawet dyskusji, a od szefa rady nadzorczej wojewódzkiego funduszu można było usłyszeć, że właściwie problem smogu się kończy, bo kończy się sezon grzewczy. Dla mnie to zupełnie niezrozumiała argumentacja, której nie przyjmuję do wiadomości - kontynuował Geblewicz.

- Walka ze smogiem to nie jest coś, co jesteśmy w stanie wykonać w ciągu jednego dnia, miesiąca, czy roku. Musimy mieć świadomość, że jest to działanie wielopoziomowe, bardzo złożone i musimy mieć na bieżąco dostępne instrumenty dla mieszkańców, żeby zmieniali swoje źródła niskiej emisji na te bardziej ekologiczne - dodał.

Geblewicz zapowiedział, że jeszcze w czwartek wyśle do ministra środowiska Jana Szyszki apel o podjęcie przez resort kroków związanych z rozpatrzeniem wniosku i uruchomieniem środków. Jak dodał, przewodniczący rady nadzorczej wojewódzkiego funduszu jest przedstawicielem ministra środowiska.

Jeżeli nic się nie zmieni, to do uruchomienia programu po prostu nie dojdzie - podkreślał marszałek.

Program, który chciał zainicjować samorząd województwa był zaplanowany na trzy lata. Zakładano w nim wymianę około 2 tys. przestarzałych kotłów na paliwo stałe. O fundusze mieli się ubiegać mieszkańcy i wspólnoty mieszkaniowe. Zakup nowoczesnych pieców miałby być refundowany nawet do 50 proc. ich ceny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum