Zachodniopomorskie: mniej punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2011 17:28

Od 1 marca w województwie zachodniopomorskim będzie tylko 25 punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, a w nich minimum 43 zespoły lekarsko - pielęgniarskie. Obecnie w tym województwie jest 109 punktów opieki całodobowej.

Z danych NFZ wynika, że dotychczasowe, całodobowo dyżurujące punkty obejmowały opieką do 50 tys. mieszkańców, na jednego lekarza i pielęgniarkę.

Jak zapewnia Małgorzata Koszur, rzecznik Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu od 1 marca nadal obowiązuje zasada – obszar do 50 tys. populacji na minimum jeden zespół lekarza i pielęgniarki. – I tak np. na obszarze do 100 tys. mieszkańców dyżur pełnić będą minimum 2 zespoły składające się z lekarza i pielęgniarki.

Nie zmienią się nakłady na finansowanie świadczeń POZ nocnych i w dni wolne od pracy w województwie zachodnipomorskim – pozostaną na poziomie 27 mln zł. Jednak od 1 marca finansowanie tych świadczeń odbywać się będzie w formie ryczałtu miesięcznego uzależnionego od ilości populacji zamieszkującej dany, spójny terytorialnie obszar.

Dla miasta Szczecina zaplanowano 4 obszary. Trzy z nich obejmą opieką populację do 100 tys. mieszkańców, natomiast jeden do 150 tys. mieszkańców.

Jak tłumaczy rzecznik, w czasie ustalania obszarów zabezpieczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej sugerowano się podziałem administracyjnym na powiaty lub grupy gmin, a także uwarunkowaniami geograficznymi i komunikacyjnymi.

Według NFZ, w I półroczu 2010 r. każdej doby do podmiotów udzielających w województwie zachodniopomorskim świadczeń nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej zgłaszało się średnio około. 1,9 tys. osób, czyli na każdy ze 109 podmiotów dyżurnych przypadało średnio 18 osób na dobę.

Z wyliczeń Funduszu wynika, że od 1 marca średnio na każdy z 43 zespołów lekarsko–pielęgniarskich, funkcjonujących w 25 punktach, przypadnie na dobę około 40-44 osób.

Rzecznik podkreśla, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent będzie mógł skorzystać z pomocy w dowolnym punkcie, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza POZ złożył swoją deklarację.

Obecnie w dni powszednie po 18.00, czyli po zamknięciu przychodni, a także w dni wolne od pracy, pacjent może skorzystać z pomocy tylko w placówce dyżurnej, z którą jego lekarz zawarł wcześniej umowę.

Od 1 marca w całym kraju obowiązywać będą  nowe zasady udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w podstawowej opiece zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum