Zachodniopomorskie: jak szpitale radzą sobie z nowymi normami zatrudnienia pielęgniarek?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2019 09:14

Od początku 2019 r. weszły w życie nowe normy zatrudnienia w szpitalach - na oddziałach zachowawczych na jedno łóżko ma przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego, a na zabiegowych - 0,7. Jak ze zmianami radzą sobie zachodniopomorskie lecznice?

Zachodniopomorskie: jak szpitale radzą sobie z nowymi normami zatrudnienia pielęgniarek?
Jak szpitale poradzą sobie z tym problemem? Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie brakuje pielęgniarek, salowych i sanitariuszek. Dyrekcja stara się dostosować do nowych przepisów poprzez zastępstwa i nadgodziny, ale nie przewiduje likwidacji łóżek - informuje Gazeta Wyborcza.

Problem z brakiem personelu ma też Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Aktualna liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych pozwala na kompleksową opiekę przy wykorzystaniu łóżek na poziomie 76 proc.

Co jednak, jeśli pacjentów będzie więcej? Jak mówi rzeczniczka Joanna Woźnicka, spełnienie nowych wymogów będzie trudne, a szpital - zarówno w Szczecinie, jak i w Policach (druga placówka SPSK Nr 1 PUM) - powinien zatrudnić po pięć pielęgniarek. Woźnicka nie wyklucza zmniejszanie liczby łóżek szpitalnych.

W 107. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w Wałczu już doszło do likwidacji 40 łóżek, a SPZZOZ w Gryficach "stale czyni starania w kierunku pozyskania nowego personelu pielęgniarskiego".

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum