Zachodniopomorskie: 40 mln zł trafi do szpitali w regionie

Autor: • Źródło: PAP02 stycznia 2023 15:39

40 mln zł trafi do zachodniopomorskich szpitali w ramach zwiększenia ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Pieniądze mają spłacać tzw. dług zdrowotny wobec pacjentów, powstały w czasie trwania pandemii. Skorzysta z nich 20 placówek w regionie.

Zachodniopomorskie: 40 mln zł trafi do szpitali w regionie
Przemawia wiceprzeodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc. Fot. PrintScreen/Konferencja Prasowa; Profil FB Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
  • 40 mln zł trafi do zachodniopomorskich szpitali w ramach zwiększenia ryczałtu systemu PSZ za ub. rok
  • Pieniądze zostały przekazane po zmianie przez ministra zdrowia rozporządzenia z 14 grudnia ub. roku
  • W Zachodniopomorskiem wykonano około 80 proc. świadczeń wynikających z ryczałtu

Mniej świadczeń pozacovidowych w trakcie pandemii

- Dług zdrowotny to są te świadczenia, które nie mogły być wykonane z powodu covidu. Bo były zajęte łóżka, bo był chory personel, bo były zadania, które były priorytetowe, a więc ratowanie bezpośrednio życia tych pacjentów, których życie w czasie covidu było zagrożone - przekazał podczas konferencji prasowej w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak podkreślił, w czasie pandemii szpitale wykonały mniej świadczeń pozacovidowych.

- Część z nich, z uwagi na covid, nie mogła być wykonana na takim poziomie, jak byśmy sobie tego życzyli, jak to było przed covidem - zaznaczy Bogucki.

Podkreślił też, że w Zachodniopomorskiem wykonano około 80 proc. świadczeń wynikających z ryczałtu.

- W innych regionach naszego kraju, także innych państwach, ta luka jest zdecydowanie wyższa. To pokazuje, że zarządzanie służbą zdrowia, współpraca ze szpitalami, wysiłek personelu medycznego na Pomorzu Zachodnim był naprawdę duży - dodał.

Pieniądze zostały przekazane po zmianie przez ministra zdrowia rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na okres rozliczeniowy od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

- Rok 2022 był rokiem szczególnym, gdzie trudno było przewidzieć, jakiej wielkości będzie nasz dług zdrowotny i jaka będzie szybkość jego spłaty. Ministerstwo Zdrowia, patrząc na faktyczne wykonanie procedur rozliczanych w ramach ryczałtu, podjęło decyzję o zwiększaniu tego ryczałtu w trakcie roku - powiedział dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Paweł Kurzak. Łącznie do 20 szpitali w Zachodniopomorskiem trafi około 40 mln zł, najwięcej (ponad 16,5 mln zł) otrzyma Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum